Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Co je to BITCOIN

Je první nejznámější a nejrozšířenější kryptoměna neboli digitální forma peněz. Na rozdíl od klasických (fiat) měn však na bitcoin nedohlíží žádná centrální banka, která by ho kontrolovala. Takto stručně by se dal charakterizovat bitcoin. 

Autorem této kryptoměny, stejně jako celého konceptu decentralizovaného systému blockchain, je pravděpodobně tajemný Satoshi Nakamoto, o kterém se do dnešního dne příliš informací neví. 

Přišel, vytvořil a zmizel…

V případě Satoshiho mohlo jít o jednoho člověka. Obecné mínění se však shoduje, že šlo o celou skupinu.
Celkové množství bitcoinů, které spatří světlo světa, je do budoucna jasně dáno. V roce 2140 se počet vytěžených BTC dostane na číslo 21 000 000, kde se také nadobro zastaví. Předpokládá se však, že drtivá většina se vytěží už v roce 2030.

Vznik bitcoinu

Ke vzniku prvního bitcoinu vedly zhruba stejné motivace, jako tomu bylo v popsaných případech z dvacátého století. Klasické převody peněz přišly mnohým stále více pomalé, drahé, netransparentní a zároveň nebezpečné, protože nedovolovaly člověku zachovat si anonymitu.

Bitcoin žádnou z těchto vlastností nemá. V létě roku 2008 se na internetu objevila nově zaregistrovaná doména Bitcoin.org, kde byl během následujících měsíců publikován dokument pod názvem „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System“. Vzápětí byl tentýž dokument sdílený v kryptografické skupině, která vystupovala pod pseudonymem „Satoshi Nakamoto“.

Slova přiložená k příspěvku hlásila jasné poselství: 

„Vytvořil jsem systém elektronických peněz, který je plně postaven na principech peer-to-peer a nepotřebuje třetí stranu, která zajišťuje důvěru systému.“

Dokument se stal základem celého ekosystému kryptoměn a obsahoval také detailní popis celé technologie.
Dalších pár měsíců trvalo, než dostal tento koncept reálné obrysy a začátkem roku 2009 se svět dočkal prvního vytěženého bloku, pod kterým se podepsal právě tajemný Satoshi Nakamoto. Tento blok, který získal pojmenování „Genesis“, zároveň obsahoval politický komentář, který se podle kryptokomunity zcela jasně vymezoval vůči podvodům spojeným s centralizací moci.

Účel bitcoinu

K jeho používání nepotřebujete žádná povolení. Prakticky každý s přístupem k internetu může bitcoin přijímat a odesílat. Do určité míry je možné ho přirovnat k hotovosti – můžete ho používat k úhradám mezi subjekty, které ho přijímají,  ale jeho digitální povaha znamená, že může být převáděn globálně. Díky této vlastnosti je přitažlivý pro případy použití, jako jsou mezinárodní úhrady a platby, kde fyzické osoby nechtějí odhalit svou totožnost (což by nebylo možné při platbě debetní nebo kreditní kartou).

Storno bitcoinové transakce

Jakmile jsou data jednou do blockchainu přidána, není snadné je odstranit (v praxi je to v podstatě nemožné). To znamená, že když provedete transakci, nelze ji vzít zpět. Vždy byste měli dvakrát až třikrát zkontrolovat, zda posíláte peníze na správnou adresu.

Hodnota bitcoinu

Cena bitcoinu je ovlivňována pouze nabídkou a poptávkou. Nemá nijak určený strop, takže se může pohybovat kolem jednoho dolaru, ale klidně i kolem milionu dolarů. Jaký bude vývoj ceny BTC do budoucna, je jen těžko odhadnutelné, nicméně lze předpokládat, že časem bude opět pomalu růst a překonávat nové rekordy.

Těžba

Nové bitcoiny jsou generovány prostřednictvím procesu těžby. Těžbu lze popsat jako „matematickou hádanku“ – právo na zařazení transakcí do bloku a připojení tohoto bloku na konec blockchainu vyhrává ten, kdo podá důkaz o vynaložení dostatečného množství výpočetního výkonu na vyřešení této hádanky.

Důkaz je podáván v podobě „hashe“ začínajícího na určitý počet nul. Takový hash je obtížné najít, ale jednoduché ověřit. Proč vlastně musí těžaři vynakládat vysoký výpočetní výkon, který zákonitě znamená i spotřebu velkého množství energie? Proto, aby systém mohl fungovat bez centrálního správce a zároveň, aby jeho účastníci byli odrazeni od podvodů. Zapisovat transakce tak mohou pouze ti, kteří si toto právo „koupí“, a cena za toto právo se dynamicky mění tak, aby bylo vždy výhodnější přijmout odměnu za vytěžený blok, než se snažit podvést ostatní.

Bitcoin a jeho anonymita

Bitcoin se může jevit jako anonymní, ale není tomu tak. Blockchain Bitcoinu je veřejně dostupný a transakce v něm si může kdokoli dohledat. Sice zde nenajdeme jména, ale dohledáme adresy peněženek, odkud byly jednotlivé kryptoměny posílány. Přesto je systém relativně soukromý a existují metody, které pozorovatelům komplikují sledování vašich aktivit s bitcoiny. Volně dostupné technologie mohou vytvořit věrohodné popření a „přerušit spojení“ mezi adresami. Budoucí upgrady by navíc mohly výrazně posílit ochranu soukromí.

Bitcoin a podvod?

Bitcoin není podvod. Je pravda, že nikdo nemůže zajistit, aby bitcoin nebyl využíván k nezákonným činnostem, ale to samé můžeme říct o jakémkoliv platebním prostředku.

Můžete se setkat s označením bitcoinu jako pyramidové hry, ale už z principu bitcoin této definici neodpovídá, jelikož jeho cena je zcela závislá na spekulacích na volném trhu.  Je to více než deset let stará technologie, která se ukázala jako velmi bezpečná a spolehlivá.

Bitcoin se bohužel používá v mnoha podvodech, o kterých byste vědět měli. Může se jednat o phishing(internetové podvodné zprávy) nebo například falešné dárky a airdropy. Obecně platí, že: „Pokud něco zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, je to pravděpodobně podvod.“ Nikdy nikomu nedávejte své soukromé klíče nebo „seed frázi“ a buďte obezřetní vůči podvodům, které nabízejí znásobení vašich peněz s malým rizikem na vaší straně. Pokud své „coiny“ pošlete podvodníkovi nebo na falešnou dárkovou soutěž, budou navždy ztraceny.

Užitečné odkazy

Oficiální webová stránka: https://bitcoin.org/en

Kontrola transakcí: https://www.blockchain.com/explorer

Aktuální cena BTC: CoinMarketCap

Kde mohu bitcoinem zaplatit: https://coinmap.org/view/#/world/56.84897198/-50.62500000/2

Zdroje: oKrypte.sk, Binance Academy

Novinky z kryptosvěta

Japonská železniční společnost vydává NFT suvenýry

Moonbirds a Spotify vydávají limitovaný NFT playlist

NFT platforma Vibe vybrala 4 miliony USD v prvním kole financování

Animoca Brands se spojila s ONE Championship za účelem vytvořit hru

Společnost LG podává patentovanou přihlášku na NFT TV

Mines of Dalarnia slaví rok od spuštění mainnet verze hry

Jak reagují burzy kryptoměn na přetížení bitcoinové sítě?

Herní veterán Mike Seavers je novým technickým ředitelem Yuga Labs

Blockchain Sui přivítá prvních 13 her

Nástroj pro tvorbu digitálního umění Generative Art Maker