Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Proč se o CRYPTOPUNKS tolik mluví?

NFT je již tak samozřejmé slovo jako kryptoměna, není tedy náhodou, že se v roce 2021 stalo slovem roku. Jedněmi z nejpopulárnějších NFT jsou CryptoPunks, které se dnes obchodují za stovky tisíc dolarů.

NFT za stovky tisíc dolarů?

NFT je již tak samozřejmé slovo jako kryptoměna, není tedy náhodou, že se v roce 2021 stalo slovem roku. Jedněmi z nejpopulárnějších NFT jsou CryptoPunks, které se dnes obchodují za stovky tisíc dolarů.

Co jsou CryptoPunks?

CryptoPunks jsou NFT, které tvoří avatar v 8 bitovém formátu 24 x 24 pixelů a vznikly jako experiment softwarového programu, který dokáže generovat tisíce unikátních avatarů. Dodnes jich bylo vyrobeno 10 000. Za tímto projektem stojí Mat Hall a John Watkinson.

Oba vývojáři chtěli použít tento software pro vývoj aplikace, ale avataři se brzy staly velkým skokem v technologii. CryptoPunks NFT jsou umístěny na blockchainu Ethereum.

Hall a Watkinson ani nevěděli, že díky této technologii dokázali změnit pojem slova „vlastnit“ něco.

Avataři jsou inspirováni britskou punkovou scénou 70. let, která odrážela povstaleckou a protiestablishmentovou povahu vzestupu blockchainů. Samozřejmě, jako každé NFT, je možné stáhnout si avatara do PC, ale majitel avatara je určen a zapsán v blockchainu.

Každý avatar má svůj jedinečný vzhled, ale některé jsou považovány za vzácnější než ostatní. Závisí to na jedinečném řádku kódu, který byl použit ke generování každého avatara. Více než 9 000 avatarů představuje podobu žen a mužů, ale několik vyvolených vlastní i podobu mimozemšťanů, zombie nebo opic.

Právě tito avataři se často obchodují za vyšší ceny.

V čem jsou výjimečné?

NFT trh za poslední roky dosáhl astronomické hodnoty a určitě jste již slyšeli o uměleckých dílech NFT, které se prodaly za miliony dolarů. Výjimkou není ani CryptoPunks. Jejich výjimečnost vychází ze skutečnosti, že se jedná o jeden z nejstarších projektů NFT. CryptoPunks mají také několik známých majitelů, jako například raper Jay-Z nebo influencer a investor Gary Vaynerchuk.

V roce 2017, kdy byly uvedeny na trh, stály každý od 1 do 34 dolarů. Dnes však může jeden avatar stát i miliony dolarů. Nejdražší CryptoPunk se prodal za 23,7 milionu dolarů a koupil jej generální ředitel společnosti Chain.

Původní vývojáři CryptoPunks si nechali 1 000 avatarů pro sebe, než uvolnili dalších 9 000 na prodej, což z nich ve skutečnosti udělalo milionáře a můžeme říci, že vlastnit avatara CryptoPunk je v komunitě kryptonadšenců určitý „status“.

Koncem srpna 2021 se vlastníkem tohoto populárního NFT stala také společnost Visa, která označila NFT za „historický obchodní artefakt“ a naznačila, že „NFT budou hrát důležitou roli v budoucnosti maloobchodu, sociálních médií, zábavy a obchodu“.

Okamžitě po tomto oznámení trh s CryptoPunky prudce vzrostl, přičemž jen ten den se prodaly NFT z této sbírky v hodnotě více než 101 milionů USD.

Jak získám svého avatara?

V současnosti se CryptoPunks obchodují na platformě LarvaLabs , stránku stále vlastní původní vývojáři společnosti – Hall & Watkinson.

Aktuálně je k prodeji několik avatarů a nejlevnější z nich stojí více než 100 000 dolarů, což není zrovna malá investice. Naleznete zde však i CryptoPunks, které jejich majitelé prodávají za desítky milionů USD.

Závěr

Samozřejmě NFT budou mít zvyšující se hodnotu dokud budou populární pro veřejnost. Může se tedy stát, že jejich hodnota drasticky klesne, jakmile přestane veřejnost jevit zájem. Máte-li však chuť investovat do NFT, CryptoPunks by neměl být krok vedle. Jejich budoucí hodnotu podporuje mnoho aspektů.

Společnost Larvalabs dokonce podepsala smlouvu s agenturou United Talent Agency, která společnost zastupuje při zkoumání možnosti přenést vlastnosti do filmů, televize nebo videoher.

zdroj: larvalabs.com, pixabay.com

Diskuze Žádné komentáře

Napsat komentář