Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Jack Dorsey chce vytvořit WEB5, v projektu se objevuje BITCOIN

Společnost TBD Jacka Dorseyho má zajímavý, ale docela jiný přístup než Web 3.0. Uvažuje o vybudování plně decentralizovaného internetu. V této vizi se objevuje bitcoinová síť.

Jack Dorsey chce vytvořit WEB5

Společnost TBD Jacka Dorseyho má jiný, docela zajímavý přístup než Web 3.0. Uvažuje o vybudování plně decentralizovaného internetu. V této vizi se objevuje bitcoinová síť.

Dorsey nechce Web 3.0, on chce Web5!

Společnost Jacka Dorseyho, TBD, dceřiná společnost Block Inc., v pátek oznámila, že buduje novou decentralizovanou síť – Web5.

Web5 je založen na předpokladu, že myšlenka Webu 3.0, vybudovat decentralizovanou síť s technologií blockchain a kryptoměnami, je dobrý nápad, ale jeho vývojáři používají nesprávné nástroje. Výsledkem je to, že Web5 využívá síť BTC a řadu dalších informačních technologií k vytvoření nového ekosystému ukládání dat a aplikací, kde uživatelé kontrolují své osobní údaje.

Projekt TBD se skládá ze softwarových komponentů a služeb, jako jsou decentralizované identifikátory (DID), decentralizovaný síťový uzel (DWN), služba suverénní identity (SSIS) a sada pro vývoj softwaru vlastní identity (ssi-sdk).

Z čeho se skládá Web5?

Komponent DID – decentralizované identifikátory – Web5 využívá ION, otevřenou, veřejnou a bez povolení sítě druhé vrstvy, která běží na BTC blockchainu. Je založena na protokolu Sidetree, který na fungování nevyžaduje žádné speciální tokeny, důvěryhodné validátory ani další mechanismy konsensu.

Jediný DID je v praxi jedinečný, trvalý identifikátor, který nevyžaduje centralizovaný registrační systém. Systém s jeho využitím je odolný vůči cenzuře.

Decentralizovaná síť může teoreticky zpracovat tisíce operací DID za sekundu.

Na druhé straně, decentralizovaný síťový uzel (DWN), který používá Web5, je implementací specifikace návrhu Decentralized Identity Foundation. Dva lidé z Block Dorsey: Moe Jangda a Daniel Bucher přispěli ke specifikaci.

Podle specifikace je DWN mechanismus pro ukládání údajů a přenos zpráv, který mohou účastníci použít k nalezení veřejných nebo soukromých údajů spojených s daným DID. V praxi umožňuje interakci mezi různými subjekty, které potřebují vzájemné ověření identity, aby si mohli vzájemně vyměňovat informace.

SSIS pracuje se standardy pro ověřitelné pověření, odvolávání, vyžádání a výměnu pověření, datová schémata pro pověření a jiné ověřitelné údaje, posílání zpráv s DWN a používání DID. Usnadňuje vše, co souvisí s DID a ověřitelnými pověřeními.

zdroje: blockchain.news, oKrypte.sk

Další novinky

Sbohem Town Star, přichází Town Star 4ever

Chystané změny ve hře Town Star

Salvador se vrací na trh s kryptoměnami

Novinky ze hry My Neighbor Alice

Rusko pracuje na národní kryptoměnové burze

Tipujte výsledky zápasů mistrovství světa a vyhrajte $500 000

Jak blockchain pomáhá v boji proti rakovině?

Nový model Citroën je spojen s NFT

Rockstar Games chce omezit používání NFT

Společnost Gala Games zrušila Play-&-Earn

Diskuze Žádné komentáře

Napsat komentář