Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Jack Dorsey chce vytvořit WEB5, v projektu se objevuje BITCOIN

Společnost TBD Jacka Dorseyho má zajímavý, ale docela jiný přístup než Web 3.0. Uvažuje o vybudování plně decentralizovaného internetu. V této vizi se objevuje bitcoinová síť.

Jack Dorsey chce vytvořit WEB5

Společnost TBD Jacka Dorseyho má jiný, docela zajímavý přístup než Web 3.0. Uvažuje o vybudování plně decentralizovaného internetu. V této vizi se objevuje bitcoinová síť.

Dorsey nechce Web 3.0, on chce Web5!

Společnost Jacka Dorseyho, TBD, dceřiná společnost Block Inc., v pátek oznámila, že buduje novou decentralizovanou síť – Web5.

Web5 je založen na předpokladu, že myšlenka Webu 3.0, vybudovat decentralizovanou síť s technologií blockchain a kryptoměnami, je dobrý nápad, ale jeho vývojáři používají nesprávné nástroje. Výsledkem je to, že Web5 využívá síť BTC a řadu dalších informačních technologií k vytvoření nového ekosystému ukládání dat a aplikací, kde uživatelé kontrolují své osobní údaje.

Projekt TBD se skládá ze softwarových komponentů a služeb, jako jsou decentralizované identifikátory (DID), decentralizovaný síťový uzel (DWN), služba suverénní identity (SSIS) a sada pro vývoj softwaru vlastní identity (ssi-sdk).

Z čeho se skládá Web5?

Komponent DID – decentralizované identifikátory – Web5 využívá ION, otevřenou, veřejnou a bez povolení sítě druhé vrstvy, která běží na BTC blockchainu. Je založena na protokolu Sidetree, který na fungování nevyžaduje žádné speciální tokeny, důvěryhodné validátory ani další mechanismy konsensu.

Jediný DID je v praxi jedinečný, trvalý identifikátor, který nevyžaduje centralizovaný registrační systém. Systém s jeho využitím je odolný vůči cenzuře.

Decentralizovaná síť může teoreticky zpracovat tisíce operací DID za sekundu.

Na druhé straně, decentralizovaný síťový uzel (DWN), který používá Web5, je implementací specifikace návrhu Decentralized Identity Foundation. Dva lidé z Block Dorsey: Moe Jangda a Daniel Bucher přispěli ke specifikaci.

Podle specifikace je DWN mechanismus pro ukládání údajů a přenos zpráv, který mohou účastníci použít k nalezení veřejných nebo soukromých údajů spojených s daným DID. V praxi umožňuje interakci mezi různými subjekty, které potřebují vzájemné ověření identity, aby si mohli vzájemně vyměňovat informace.

SSIS pracuje se standardy pro ověřitelné pověření, odvolávání, vyžádání a výměnu pověření, datová schémata pro pověření a jiné ověřitelné údaje, posílání zpráv s DWN a používání DID. Usnadňuje vše, co souvisí s DID a ověřitelnými pověřeními.

zdroje: blockchain.news, oKrypte.sk

Další novinky

Nasdaq pomůže investorům ukládat kryptoměny

Země G7 budou diskutovat o kryptoměnách

První fyzické NFT prodejny na světě

Meta mění plány a odstraňuje NFT z Facebooku a Instagramu

Virtuální svět kouzelníků v Decentralandu

Novinky ve hře Division Network

Decentraland – Otevřená Beta verze SDK

Společnost Square Enix, výrobce hry Final Fantasy, se nevzdává projektu NFT

Společnost Lego vytváří své metaverzum

Budou mít Pokémoni své vlastní metaverzum?

Diskuze Žádné komentáře

Napsat komentář