Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Hry na bitcoin blockchainu

Společnost sCrypt zveřejnila “jak vyvíjet hry se Zero Knowledge protokolem” na bitcoin blockchainu. Tato společnost se soustředí na vývoj chytrých smluv pro Bitcoin SV (BSV). To je hard fork Bitcoin Cash z listopadu 2018. Pro praktický příklad představili dvě hry na BSV blockchainu, Lodě a Dark Forest. Před samotnými hrami si pojďme prvně přiblížit paradox NFT her.

Hry na bitcoin blockchainu

Společnost sCrypt zveřejnila “jak vyvíjet hry se Zero Knowledge protokolem” na bitcoin blockchainu. Tato společnost se soustředí na vývoj chytrých smluv pro Bitcoin SV (BSV). To je hard fork Bitcoin Cash z listopadu 2018. Pro praktický příklad představili dvě hry na BSV blockchainu, Lodě a Dark Forest. Před samotnými hrami si pojďme prvně přiblížit paradox NFT her.

  1. Hry s “kompletní informací” – V tomto případě všichni hráči vědí vše o stavu hry. Představte si to jako šachy. Oba hráči vidí celé herní pole i figurky.
  2. Hry s “neúplnými informacemi” – V tomto případě zůstávají některé informace skryté. Např. v pokeru nevíte, jaké karty má váš soupeř.

Většina online her spadá do druhé kategorie. Mají totiž prvky jako jsou neobjevené oblasti herní mapy, rozmístění ostatních hráčů na mapě atd.. Rozhodování na základě neúplných informací dělá hry zábavnější.

Pokud by se hra nacházela kompletně na blockchainu a provozovatelem by byli těžaři nebo provozovatelé nodů, tak by všechna data byla transparentní. Tím by vznikl přístup ke všem datům, a ty pak mohou být použita k odhalení mapy, pozice nepřítele apod.. V tom je ten paradox her na blockchainu!

 

– Na jedné straně máme transparentnost blockchainu a jeho důvěryhodnost. Z tohoto hlediska je snažší i efektivnější zajištění dodržování pravidel hry, aby žádný hráč nemohl podvádět.

– Na druhou stranu se musí udržet prvek neúplných informací pro každého uživatele. Zero Knowledge (ZK) řešení tohle dokáže vyřešit.

 

Vývoj herního stavu je prováděn mimo blockchain v tzv. “ZK balíčku transakcí”. Ten umožňuje blockchainu v tajnosti ověřit výsledky stavu hry. Za tímto účelem se používá kryptografický důkaz, kterým ZK protokol prokazuje pravost dat. Představte si to, jako poslech komentáře fotbalového zápasu z rádia. Nepotřebujete vědět spousty detailů, stačí vám vědět, co se tam děje a kdo dal gól. Na konci pak víte, že hra probíhala podle pravidel, a jaký je výsledek. To vše máte od důvěryhodného zdroje.

Podporou ZK řešení se otevírají dveře všem druhům her s neúplnými informacemi, které vývojáři dříve považovali za nemožné (Pozn. autora: Nemožné provozovat kompletně na blockchainu). V tomto článku se podíváme na dva příklady ZK řešení na bitcoin SV blockchainu.

 

Lodě

Lodě jsou klasická hádací hra pro dva hráče. Každý hráč umístí na své pole své lodě, a potom se hráči střídají v hádání / odstřelování políček na mřížce, kde by mohly být soupeřovy lodě ukotveny. Hru vyhrává hráč, který první potopí všechny soupeřovy lodě. V případě NFT lodí se pak každý tah hráče vyhodnocuje v ZK protokolu, který všechny odhady obou hráčů vyhodnocují v kryptograficky zakódované podobě “Hash”. Protokol tedy poskytne kryptografický důkaz, že nikdo nepodvádí, a přitom hra probíhá podle pravidel.

Dark Forest

Další hrou na BSV blockchainu využívající ZK je Dark Forest. To je MMO real-time strategická Sci-Fi hra. Všichni hráči rozvíjí planety a budují flotily, s nimiž pak dobývají další planety a zápasí mezi sebou.

„Na tomto hard fork bitcoin lze dnes vyvíjet hry s neúplnými informacemi. Vzhledem k tomu, že transakce jsou zde levné a rychlé, nabízí se toto zajímavé řešení k vytváření takových her. Společnost sCrypt plánuje postupně přinášet další příklady a nástroje, které usnadní vývoj aplikací s nulovými znalostmi na bitcoinu SV.“

autor: Rocket Unit

zdroje: xiaohuiliu.medium.com

Další novinky

Virtuální svět kouzelníků v Decentralandu

Novinky ve hře Division Network

Decentraland – Otevřená Beta verze SDK

Společnost Square Enix, výrobce hry Final Fantasy, se nevzdává projektu NFT

Společnost Lego vytváří své metaverzum

Budou mít Pokémoni své vlastní metaverzum?

Trh s NFT na Bitcoinu dosáhne hodnoty 4,5 miliardy USD do roku 2025

Slavná Mona Lisa jako NFT

RTFKT a Ledger spolupracují na zlepšení bezpečnosti Webu 3.0

Pokémon Sleep, hra pro monitorování spánku, vyjde letos

Diskuze Žádné komentáře

Napsat komentář