Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Výměny zločinců mezi USA a Ruskem

I přes zhoršené diplomatické vztahy v souvislosti s invazí Kremlu, Washington a Moskva uskutečnily vzájemnou výměnu vězňů – ruského pilota Konstantina Jarošenka a bývalého člena amerického námořnictva Trevora Reeda.

Výměny zločinců mezi USA a Ruskem

I přes zhoršené diplomatické vztahy v souvislosti s invazí Kremlu, Washington a Moskva uskutečnily vzájemnou výměnu vězňů – ruského pilota Konstantina Jarošenka a bývalého člena amerického námořnictva Trevora Reeda.

Touto výměnou se inspiroval ruský občan Alexander Vinnik, který byl nedávno vydán z Řecka do Spojených států kvůli údajnému působení na zaniklé kryptoměnové burze BTC-e. Vinnikův právní zástupce nyní tlačí na oficiální orgány, aby případnou výměnu uskutečnily.

Vinnikovi právníci se podle agentury Reuters spojili s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a požádali ho o pomoc při jednání s USA, aby byl údajný hacker a podvodník Vinnik poslán zpět do Ruska.

Na území Ruska je v současné době zatčeno několik občanů USA, kteří jsou pod dohledem ruských úřadů, avšak obvinění, kterým čelí, jsou poněkud podezřelá. Je mezi nimi několik známých jmen, například: neblaze proslulá basketbalistka Brittney Grinerová, učitel Marc Hilliard Fogel a bývalý americký mariňák Paul Whelan. Basketbalová hvězda Brittney Grinerová byla obviněna z pašování drog poté, co u sebe měla vapovací náplně s hašišovým olejem. Dne 4. srpna 2022 byla zatčena na mezinárodním letišti Šeremeťjevo. Obviněn byl také učitel Marc Hilliard Fogel, který do země vstoupil s marihuanou údajně pro léčebné účely. Bývalý americký mariňák Paul Whelan je naopak obviněn ze špionáže.

Právní zástupce Frederic Belot ve svém dopise napsal, že jedinou možností, jak zachránit Alexandra Vinnika, je, aby Ruská federace pokračovala v jednáních s cílem dosáhnout dohody o výměně vězňů mezi oběma zeměmi.

Vinnik byl obviněn z účasti na praní bitcoinů v hodnotě 4 miliard dolarů, k čemuž využil své pozice na světoznámé kryptoměnové burze BTC-e. Údajně byla část prostředků zaniklé krypto burzy získána za pomoci hackerské operace z japonské krypto burzy Mt. Gox.

Po zadržení Vinnika v Řecku v červenci 2017 bojovaly vlády Francie, Ruska a USA o jeho vydání.

Po Vinnikově vydání z Řecka do USA byl obviněn z několika trestných činů, včetně provozování živnosti bez licence, údajného praní špinavých peněz, spiknutí za účelem praní špinavých peněz a účasti na nezákonných transakcích s penězi a majetkem.

Úřady obvinily společnost BTC-e z toho, že usnadňovala hackerům a kyberzločincům nezákonné transakce, zapojovala se do kybernetických útoků, jako jsou například hackerské útoky, a že tyto nelegální peníze používala ke svým obchodům na burze.

Tato obvinění však neskončila jen u peněžní trestné činnosti, ale společnost byla také obviněna ze zapojení se do obchodu s drogami.

Podle předpokladů Vinnikovi hrozí až 55 let vězení, což v jeho věku (43) znamená doživotí.

Basketbalová hvězda Grinerová byla odsouzena k 9 letům vězení. Podle některých úřadů je Grinerová držena ve vazbě kvůli snaze Ruska bránit se politickým exekucím, které byly proti Rusku uplatněny po invazi na Ukrajinu.

Od zatčení Grinerové se Rusko snaží ovlivnit kroky USA ohledně vydání Vinnika. Podle dostupných informací však USA zvažovalo výměnu překupníka zbraní Viktora Bouta výměnou za Grinera a Whelana, nikoli však za Vinnika. Ještě před válkou na Ukrajině vyjednávali úředníci o výměně Trevora Reeda za Konstantina Jarošenka, který byl v roce 2011 odsouzen za pašování drog.

Další novinky

Sbohem Town Star, přichází Town Star 4ever

Chystané změny ve hře Town Star

Salvador se vrací na trh s kryptoměnami

Novinky ze hry My Neighbor Alice

Rusko pracuje na národní kryptoměnové burze

Tipujte výsledky zápasů mistrovství světa a vyhrajte $500 000

Jak blockchain pomáhá v boji proti rakovině?

Nový model Citroën je spojen s NFT

Rockstar Games chce omezit používání NFT

Společnost Gala Games zrušila Play-&-Earn

Diskuze Žádné komentáře

Napsat komentář