Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Pád blockchainu Terra a jeho důsledky

Po zhroucení blockchainu Terra jsou ostatní stablecoiny vázané na dolar a jejich vydavatelé jsou vnímáni s nedůvěrou. To může vést k dalším opatřením či zákazům.

Pád blockchainu Terra a jeho důsledky

Po zhroucení blockchainu Terra jsou ostatní stablecoiny vázané na dolar a jejich vydavatelé jsou vnímáni s nedůvěrou. To může vést k dalším opatřením či zákazům.

Podle zprávy agentury Bloomberg News, plánují vlivní členové amerického Kongresu legislativu, která by dočasně zakázala řadu typů stablecoinů vázaných na dolar.

S plánovanou legislativou bude zakládání nových „endogenních stablecoinů“ po dobu dvou let zakázané. Mezitím instituce a regulační orgány budou zkoumat nástroje stablecoinů a jejich systém.

Proces tvorby plánu prý vede Maxine Watersová, předsedkyně sněmovního výboru pro finanční služby. Ministryně financí a předsedkyně Federálního rezervního systému Janet Yellenová po významném zhroucení ekosystému Terra nařídila Kongresu, aby plán schválil.

Po šokujícím pádu ekosystému Terra vznikla škoda 60 miliard dolarů. To vedlo představitele výboru k tomu, aby přišli s plánem zakázat řadu stablecoinů, které se při udržování své ceny spoléhají na hodnotu jiného aktiva.

Terra se snažila zachovat fixaci UST tím, že umožnila uživatelům výměnu UST za 1 USD LUNA bez ohledu na to, za jakou cenu se UST v té době na trhu obchodoval.

Bohužel i přesto, že byl algoritmický stablecoin takto vytvořen, nešlo vše podle očekávání a vyvolalo to klesající spirálu, neboť důvěra veřejnosti v Terru se zbortila.

Federální pohled na věc

To mělo za následek propad ceny UST z 1 dolaru na několik centů. Současně se propadla i LUNA z 80 dolarů na půl centu v průběhu několika týdnů v polovině května 2022.

Cílem této legislativy je podrobněji se zabývat tokeny s podobnou mechanikou, jako jsou Terra a UST. Americké ministerstvo financí získá podporu i od dalších institucí, jako jsou Federální rezervní systém, Úřad pro kontrolu měny, Federální úřad pro pojištění vkladů a Americká komise pro cenné papíry.

Dalším cílem této legislativy je, aby banky i nebankovní Fintech společnosti mohly vydávat stablecoiny na základě formálního schvalovacího procesu, který plánuje zavést Federální rezervní systém.

Ačkoli se plánuje, že nebankovní vydavatelé budou podléhat regulaci státního práva, očekává se, že budou registrováni i u Federálního rezervního systému. V zájmu ochrany spotřebitelů bude rovněž zakázáno, aby vydavatelé stablecoinů slučovali prostředky zákazníků s aktivy společnosti.

Někteří odborníci z oboru vyjádřili obavy, zda jsou USA schopny uplatňovat regulace vůči vydavatelům těchto algoritmických stablecoinů.

Vanessa Harrisová, poradkyně streamovací platformy Kavarii využívající NFT, uvedla na Twitteru:

„[...] všechny algoritmické stablecoiny budou vytvářeny v zahraničí. A až se to podaří (a pokud se o to bude snažit dostatek lidí, nakonec se to podaří), bude systém zcela oddělen od USA a jejich různých donucovacích orgánů.“

zdroj: thedefiant.io

Další novinky

Meta mění plány a odstraňuje NFT z Facebooku a Instagramu

Virtuální svět kouzelníků v Decentralandu

Novinky ve hře Division Network

Decentraland – Otevřená Beta verze SDK

Společnost Square Enix, výrobce hry Final Fantasy, se nevzdává projektu NFT

Společnost Lego vytváří své metaverzum

Budou mít Pokémoni své vlastní metaverzum?

Trh s NFT na Bitcoinu dosáhne hodnoty 4,5 miliardy USD do roku 2025

Slavná Mona Lisa jako NFT

RTFKT a Ledger spolupracují na zlepšení bezpečnosti Webu 3.0

Diskuze Žádné komentáře

Napsat komentář