Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Vývoj uživatelů DeFi v čase

Počet uživatelů DeFi oboru stále roste, jen se jejich přísun zpomalil. Společně se podíváme na několik DeFi protokolů, např. porovnáme uživatelskou základnu UniSwapu a Sushi nebo AAVE a Compoundu.

Vývoj uživatelů DeFi v čase

Počet uživatelů DeFi oboru stále roste, jen se jejich přísun zpomalil. Společně se podíváme na několik DeFi protokolů, např. porovnáme uživatelskou základnu UniSwapu a Sushi nebo AAVE a Compoundu.

DeFi je obor týkající se decentralizovaných financí. Lidé mohou bez zábran třetích stran přijít a využívat finanční služby. Společně se v tomto článku podíváme na několik trendů, ukazujících jak lidé začínají tento obor stále více a více využívat.

Celkový počet uživatelů DeFi v průběhu času

Uživatel = jedinečná adresa peněženky. Protože uživatel může mít více adres, je tento graf nadhodnocený. Tipuji že počet reálných uživatelů bude o třetinu menší, což by vycházelo na cca 3,25 milionu uživatelů DeFi.

Obor lze rozdělit do několika kategorií a my se v tomto článku na pár z nich podíváme. Každý z přiložených grafů ukazuje hodnotu uživatelů/adres v průběhu posledních let.

  • Burzy – přibližně 90 % všech uživatelů DeFi využívá UniSwap. Další velice známá burza Sushi swap má v poměru k UniSwap pouze 12,5 % uživatelů.
  •  Půjčovny peněz – překvapil mě rozdíl mezi počtem uživatelů AAVE a Compound. Z následujících grafů můžeme vyčíst zajímavé informace. Vypadá to, že AAVE roste přibližně dvakrát rychleji než Compound, ale ten má skoro třikrát více uživatelů. Nicméně AAVE drží jasnou převahu vloženým kapitálem. Spravuje 4 miliardy USD, zatímco Compound něco málo přes 2 miliardy USD.
  • Anonymizace krypta (Tornado Cash) – ze všech uživatelů DeFi se skoro 100 tisíc jedinečných adres rozhodlo využít dApp na anonymizaci kryptoměn. Lze vidět, jak poslední dobou růst zpomalil. Důvod je, že autority nechaly ukončit front end tohoto protokolu. Nyní však vzniká několik komunitních front endů a dApp funkce zůstává stále online.
  • Deriváty od Syntetix – vyšší třída DeFi, proto má tato dApp tak málo uživatelů. Trend je však rostoucí. Ve zkratce se jedná o vytváření syntetických tokenů, jako například bitcoinu na blockchainu Ethereum. Stačí jen uzamknout bitcoin do dApp a pokrýt tak synteticky vytvořený token. To samé lze udělat i s fiat měnami jako jsou USD, EUR atd.
  • Pojišťovnictví pro dApp od Nexus Mutual – údajně nedoceněný obor krypta. Po objevení tohoto projektu vývojáři došlo k rapidnímu zvýšení uživatelů a od té doby stále roste. Až opět nastane boom a každý bude chtít vytvářet nové projekty, předpokládám, že se počet uživatelů opět zvýší. Tento obor je spíše pro firmy vyvíjející protokoly, kde hrozí např. chyba v kódu s následkem ztráty peněz.

Závěr

Jsme v bear marketu, kdy nové projekty moc nepřibývají, vzniklé projekty kolabují a ty skutečně dobré se vyvíjí stále stejným tempem. DeFi obor si dal přestávku od svého předešlého tempa růstu, avšak jsou stále noví a noví lidé, kteří tento obor objevují a seznamují se s ním.

Já tento obor přirovnávám k internetu, jelikož je to nejsnazší představa network efektu, který jsme všichni zažili. A tak jako internet nezničila „Dot com“ bublina, ani DeFi nepodlehne dalšímu bear marketu.

zdroj: dune.com, www.defipulse.com

Další novinky

Virtuální svět kouzelníků v Decentralandu

Novinky ve hře Division Network

Decentraland – Otevřená Beta verze SDK

Společnost Square Enix, výrobce hry Final Fantasy, se nevzdává projektu NFT

Společnost Lego vytváří své metaverzum

Budou mít Pokémoni své vlastní metaverzum?

Trh s NFT na Bitcoinu dosáhne hodnoty 4,5 miliardy USD do roku 2025

Slavná Mona Lisa jako NFT

RTFKT a Ledger spolupracují na zlepšení bezpečnosti Webu 3.0

Pokémon Sleep, hra pro monitorování spánku, vyjde letos

Diskuze Žádné komentáře

Napsat komentář