Přihlásit se
Přidej se k nám
»

Co je to BLOCKCHAIN

Je to decentralizovaná databáze, která chrání velký počet záznamů. Takovou databázi nikdo nevlastní, nekontroluje, ani se nenachází na jednom místě nebo v jednom datovém centru. Databáze je proto tak velká, neboť je distribuována v síti na všech počítačích, které jsou do ní zapojeny.

Jak to funguje?

Blockchain není jedna databáze, a tím, že je uložena u každého připojeného uživatele, nemůže nikdo tuto databázi změnit, aniž by o tom věděli ostatní uživatelé.

Blockchain je spojení slov block (blok) a chain (řetěz). Tyto bloky vytvářejí mineři neboli těžaři pomocí speciálních softwarů. Bloky jsou propojeny a probíhají mezi nimi transakce, které jsou v režii uživatelů.

Každý pohyb, platba a jiné úkony v blockchainu jsou ověřovány tisíci počítačů po celém světě, proto je to velmi bezpečné a nemůže dojít k podvodu.

Blockchain můžeme přirovnat k tak sofistikované technologii jako byl svého času internet a to proto, že není spojován pouze s kryptoměnami, ale začíná se používat i k decentralizaci státní sféry a také k distribuci informací.

Výhody blockchainu

  • Schopnost velkého počtu uzlů dospět k jednomu konsenzu ohledně nejaktuálnějšího stavu velkého množství dat, například záznamů v účetní knize. To platí i v případě, kdy jsou jednotlivé uzly anonymní, připojené přes nespolehlivé spojení jeden k druhému, či vedené podvodníky, kteří se snaží transakce upravovat ve svůj prospěch.
  • Schopnost kteréhokoli uzlu rozhodnout se s přijatelnou mírou jistoty, že zadaná transakce do blockchainu spadá nebo ne.
  • Schopnost libovolného uzlu, který vytvořil či přijímá transakci, po nějaké době rozhodnout s ucházející mírou jistoty, zda je transakce validní a začlenitelná do blockchainu natrvalo a zda nedošlo ke kolizi dvou transakcí.
  • Dostatečně velká překážka, která brání útočníkům v úpravách či přepsání transakcí.
  • Automatická forma řešení konfliktních transakcí, která zajišťuje, že nevalidní transakce (například snaha utratit částku na účtu vícekrát) se nikdy nestanou součástí potvrzeného datasetu.

Co je decentralizovaná databáze?

Takový typ databáze se stará sám o sebe, neexistuje v ní slabé místo, žádný bod pro případný útok. Nikdo ji neřídí a ke svému fungování nepotřebuje obrovská datová centra.

Veškerá data jsou masivně šifrována pomocí hashovacího algoritmu. Každý z nás se může stát součástí tohoto systému nabídnutím výpočetního výkonu svého PC.

zdroj: wiki, koláž oKrypte, pixabay.com