Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Kryptoměna - virtuální měna

Virtuální měna, také známá pod pojmem kryptoměna, je podobná klasické měně, akorát ji nebudete nosit s sebou v peněžence jako obvyklé peníze. Kryptoměny ukládáme také do peněženek, ale virtuálních. K provádění finančních transakcí musí kryptoměna používat šifrovací funkce. Blockchain je klíčovým prvkem, který tvoří virtuální peníze a díky této technologii je tato šifrovaná měna neměnná, decentralizovaná a transparentní.

Co vlastně je kryptoměna?

Kryptoměna je digitální měna, kterou lze využít k platbám, jež nekontroluje centrální banka. Kryptoměnu kontroluje software, který šifruje údaje o transakcích a ty pak kontroluje a ukládá vlastník.

Myšlenkou kryptoměny je vyhnout se závislosti na staré formě bankovnictví a tedy vybudovat nový finanční systém.

Je to druh peněz, se kterými bez vlastníkova souhlasu nikdo nepohne. Jinými slovy, tyto peníze nelze zmrazit, nikdo je nemůže jen tak vzít a nepodléhají ani inflaci. Vláda ani společnost na ně nemá žádný vliv.

Dějiny kryptoměn

Kryptoměnu vyvinul vývojář s přezdívkou Satoshi Nakamoto v roce 2008. I když je založena na již stávajících technologiích, jako je šifrování veřejných klíčů, průlomem Nakamota bylo vyřešení problému s „dvojitou útratou“.

Satoshi objevil způsob, jak zabránit tomu, aby byly mince použity ve více než jedné transakci najednou. Vše díky systému Proof-of-Work. Těžaři s počítači, které ověřují aktivity na síti musí vyřešit složité matematické problémy. Tím se může nová transakce přidat do sdílené účetní knihy. Úsilí a zdroje, jež jsou s tím spojeny, znemožňují přidávání konfliktních transakcí do blockchainu.

Nakamoto spustil v roce 2009 síť, jež se stala průkopníkem nového systému pro převod prostředků. Kryptoměny lze koupit, prodat, poslat nebo přijmout z jakéhokoli PC či smartphonu se základní peněženkou v aplikaci.

Jaké kryptoměny známe?

Bitcoin není jedinou formou kryptoměny. Po debutu bitcoinu v roce 2009 vyšly stovky a nakonec tisíce digitálních měn. Mnohé z nich vykonávají podobnou funkci jako bitcoin, ale mají pár dodatečných funkcí.

Odkud se bere jejich hodnota?

Jak můžeme určit hodnotu kryptoměny, když není reálná? A co klasické peníze? Určitě můžeme mluvit o jejich úpadku a nahrazení platebními kartami, což už se postupně přibližuje digitálním penězům. Hromadění fiat měny nebo klasických peněz není moc chytré. Tyto peníze totiž ovlivňuje inflace a snižuje jejich hodnotu. Oproti tomu kryptoměny se stávají stále zajímavější investiční příležitostí. Nejznámější kryptoměna bitcoin z dlouhodobého hlediska neustále stoupá na hodnotě. Jelikož BTC má své konečné množství a nelze jej duplikovat, stává se stále více důvěryhodnějším.

zdroj: coinmarketcap.com, coindesk.com, wiki, pixabay.com, oKrypte.sk

Novinky z kryptosvěta

Japonská železniční společnost vydává NFT suvenýry

Moonbirds a Spotify vydávají limitovaný NFT playlist

NFT platforma Vibe vybrala 4 miliony USD v prvním kole financování

Animoca Brands se spojila s ONE Championship za účelem vytvořit hru

Společnost LG podává patentovanou přihlášku na NFT TV

Mines of Dalarnia slaví rok od spuštění mainnet verze hry

Jak reagují burzy kryptoměn na přetížení bitcoinové sítě?

Herní veterán Mike Seavers je novým technickým ředitelem Yuga Labs

Blockchain Sui přivítá prvních 13 her

Nástroj pro tvorbu digitálního umění Generative Art Maker