Přihlásit se
Přidej se k nám

FAQ

Odpovědi na nejčastější dotazy na téma NFT, METAVERSE nebo VR

Co je to NFT?

Věříme, že blockchain a kryptoměny jsou neoddělitelnou součástí budoucnosti finančního systému. K tomu, aby se kruh uzavřel a systém se mohl vyvíjet, slouží právě NFT, které tvoří úplně nový sektor digitálního vlastnictví.

Za zkratkou NFT se může skrývat fotografie, video, předmět v počítačové hře nebo jakýkoli soubor, a to díky tokenizaci, tedy důkazu o digitálním vlastnictví, které je zapsáno na blockchainu je možné jej kdykoliv odprodat jinému uživateli (nejčastěji za kryptoměnu ethereum).

Některé NFT získaly opravdu vysokou hodnotu a prodávají se za závratné sumy. Například první tweet dnes již bývalého šéfa Twitteru, Jacka Dorseyho byl vydražen za 2.9 milionu amerických dolarů.

NFT je obrovským fenoménem této doby a  také jedním z nejpoužívanějších termínů. Není tedy divu, že ho britský Collins Dictionary uvedl jako slovo roku 2021.

Co je to NFT token?

NTF nebo-li non-fungible token je jedinečný a nezaměnitelný, takže ho neumíme nahradit ničím jiným. Zabezpečuje originalitu, hodnotu a jednoznačné určení jeho majitele. Když vlastníte kryptoměnu, například ethereum, kdykoliv ho můžete nahradit za jiné ethereum, protože mají stejné vlastnosti. NFT token je však jedinečný. Pokud ho zaměníte za jiný token, budete vlastnit něco úplně jiného. Je to stejné jako v galerii. Když si vyfotíte umělecké dílo, hodnotu bude mít vždy jen vystavený originál.

NFT může představovat obrázek, hudbu nebo jakýkoliv soubor. Jelikož jsou unikátní, mohou vlastníci jednoduše prokázat, že jim patří, prostřednictvím transparentního zápisu na blockchainu.

V čem jsou NFT výjimečné?

NFT může představovat cokoliv a to díky tokenizaci, což je důkaz o digitálním vlastnictví zapsaný přímo do blockchainu. Tokenizovat se dá v podstatě všechno od obrázků až po skin předmětu v počítačové hře. Nezaměnitelné tokeny se vztahují vždy jen na unikátní položku a nesou informaci o vlastníkovi. Je to něco podobného jako patent na jedinečný vynález.

Když si dnes v galerii vyfotíte obraz Mony Lisy, vaše fotografie nebude mít prakticky žádnou cenu, protože takových fotografií můžete vyfotit nekonečné množství, ale nikdy je nebudete moci zaměnit za originál. Skutečnou hodnotu má pouze originál, který namaloval Leonardo da Vinci.

Stejným způsobem fungují i nezaměnitelné tokeny. Každé NFT je originál, má svého tvůrce a aktuálního majitele, který vlastní jeho hodnotu a vždy má možnost prodeje jinému uživateli.

Tokenizované položky však obvykle zůstávají volně dostupné” pro zobrazení nebo stáhnutí, stejně jako Da Vinciho obraz. To nic nemění na faktu, že mají důkaz o digitálním vlastnictví, takže majitel je pouze jeden a je zapsaný na blockchainu.

Transfer NFT v blockchainu mezi autorem a kupcem je velmi jednoduchý. Využívá smart kontraktů, které automaticky provedou transakci, jakmile jsou splněny všechny podmínky mezi kupujícím a prodávajícím. Součástí mohou být i “royalties”, což jsou licenční poplatky nebo odměna pro tvůrce při každém prodeji jeho tokenu. Po nákupu tokenu uchováváme NFT stejně jako kryptoměny v kryptopeněženkách, které obsahují unikátní identifikátor a potřebná metadata.

Je to jako v reálném životě. Když kupujete fyzické stříbro podepisujete kupní smlouvu s určitými podmínkami, po jejichž naplnění je stříbro vaše. Následně ho uchováváte v trezoru, který v tomto případě představuje ekvivalent ke kryptopeněžence.

Jak začít s NFT hrami?

Do světa NFT her můžeme vstoupit jednoduše prostřednictvím kryptopeněženky, například Metamask, ideálně implementované přímo ve webovém prohlížeči, abychom se dostali do takzvané třetí vrstvy internetu, nazývané také „Web 3.0“ (nejnovější generace internetu, umožňující vlastnictví předmětů ve hře).

Tato peněženka nám umožňuje přístup do decentralizovaných aplikací(nazývaných též „dapps“) a také zpřístupní možnost nakupování a prodávání předmětů za určenou kryptoměnu.

Co je to blockchain?

Blockchain je decentralizovaná databáze, která chrání veškeré zapsané záznamy. Takovou databázi nikdo nevlastní, nekontroluje a jelikož je databáze decentralizovaná, je uložena na více místech, nikoli v jednom datovém centru.

Co je to White paper?

White paper je oficiální dokument, vydaný při nových projektech, který informuje uživatele o produktu, technologii a společnosti, která ho vydává. Je to obvyklý způsob předávání informací technologickým společnostem jako je například Google se svojí službou Google Cloud.

Ve světě blockchainu je to základní dokument, který představuje celý projekt společností a týmů, včetně konkrétního NTF nebo krypotměny, s níž společnost přichází na trh. Označovuje se též jako ICO.

Během ICO, neboli prvotní nabídce kryptoměny před vstupem na burzu, je whitepaper představením všech parametrů a cílů. Dodává též projektu důvěryhodnost.

Projekty, které whitepaper neobsahují, slibují velké výdělky za nepřiměřeně krátký čas nebo je jejich whitepaper jen kopie webové stránky, nejsou příliš věrohodné.

Nebo s námi diskutujte přímo na našem Discordu: www.discord.com/charliegaming