Přihlásit se
Přidej se k nám
« The Paradox Metaverse Psyker »

Mech.com

Publikováno: 21.8.2022

Herní svět mechanických robo-tanků pro jednoho i více hráčů.

Oficiální trailer

Základní informace

Mech.com je hra ve světě robo-tanků. V tomto světě se účastníte PvP a PvE módů, doprovázených minihrami, které budou postupem času přibývat.

Do hry je nutné pořídit si NFT tank, nebo si jej pronajmout. V Mech.com jde o casual playing, dále pak výhry v PvP, pronajímání NFT nebo monetizaci herní NFT infrastruktury, např. dílny, PvP arény apod.

Hra je zatím v Alfa verzi, a ještě nějakou dobu v ní zůstane. Herní studio má již zpoždění a zatím nemá vydaný token, pouze několik kolekcí tanků a pár infrastrukturních NFT.

Road Map

Podle Road Map můžeme vidět, že projekt má již více než kvartál zpoždění. V části “názor analytika” se dozvíte, co si myslím o nynější fázi vývoje.

2022

Q2 – Forge token, NFT marketplace, mining a mini hry

Q3 – Land sale, breeding

Q4 – PvP arény

2023

Q1 – Kreativní nástroje pro hráče

Q3 – Spuštění hry

O hře

Gameplay

V Mech.com si zahrajete v PvP i PvE módech a čeká vás i několik rozptylujících miniher. Ve hře si budete hlídat převážně svůj život a množství vytěžené rudy. Pokud budete mít i pozemek, tak si vytvoříte vlastní základnu a budete mít hru snadnější. Ve hře je klasický breeding systém, jenž nabízí vytváření portfolia tanků, a tím i jejich pronajímání novým hráčům. Ke hře totiž potřebujete NFT tank.

PvE – Player versus Environment (single player)

Budete vytvářet, vylepšovat a opravovat své mechanické tanky. Jedním z hlavních prostředků Play-2-Earn bude těžba zdrojů ve vyznačených místech, které vám přinesou rudu – Ore. Za tuto surovinu dostanete v továrně token Forge.

 

Těžba

Základní těžební proces je tvořený řešením puzzle, jako je Candy Crush a Town Crush. Těžba vám bude způsobovat mírné poškození, a čím nižší máte zdraví, tím máte i pomalejší těžbu. Rychlost těžby bude navíc ovlivňovat typ tanku, který používáte. Doly ve formě NFT jsou v tomto světě vlastněny komunitou.

Vylepšení a dovednosti

Své tanky si budete jezdit vylepšovat do Upgrade centra. Tam vám nabídnou nové zbraně, zvýšení výkonu, zesílení pancíře nebo zvýšení rychlosti a efektivity těžby. V budoucnu budete moci svůj tank vylepšit o vlastnoručně vytvořený skin nebo komponentu, a také měnit povahu a vzhled vašeho domova a dílny. Upgrade centra budou NFT, jejichž vlastníci budou odměňováni za přínos ekosystému.

Zdraví a oprava

Vaše max. hodnota zdraví je 100. O toto zdraví budete přicházet buď v zápasech v arénách, nebo v minihrách, jako je těžba pomocí puzzle. Po ztrátě všech životů bude váš tank odstaven a nebude použitelný do doby, než dokončíte jeho opravu. Proto budete navštěvovat Body shop, kde si tank opravíte za vytěžené Ore. V případě odstávky trvá tato oprava velice dlouho.

Body shops jsou také NFT a jejich vlastníci budou odměňováni za přínos ekosystému.

Vytváření nových tanků / Breeding

Pomocí breeding funkce budete vytvářet nové NFT prototypy / potomky tanků. Ty získají komponenty, dovednosti a vylepšení na základě kombinace generátoru náhodných čísel a šance k získání stejných komponent a vylepšení, jako tanky, které použijete k breedingu. Breeding bude probíhat na mateřské lodi za pomoci dvou vašich tanků a útraty tokenů Forge.

Ve hře budou časové a další limity pro breeding. Cena za každý další breeding se bude zvyšovat o 50 %. Studio na koncepci spolupracuje s BreederDao a další návrhy jsou v procesu.

PvP – Player versus Player (multiplayer)

V tomto módu si můžete vybrat z battle royale a team royale. Oba tyto zápasy se odehrávají v arénách, kde za vítězství získáte tokeny Forge. Pro vstup do arén však musíte zaplatit malé množství Forge tokenů, z nichž se poté vyplatí vítěz / vítězný tým.

Tyto PvP arény budou NFT, jejichž vlastníci budou odměňováni za přínos ekosystému podílem ze vstupních poplatků.

Zde se podívejte, jak daleko jsou vývojáři s vývojem PvP arén. https://www.youtube.com/watch?v=NN5Bd501TLs

NFT / Play-2-Own

Mezi NFT, která v této hře můžete vlastnit, patří hlavně tanky, a dále pak objekty, struktury a pozemky. Tato NFT jsou vedena na síti Polygon a budou tak prodejná na OpenSea. Časem pak i na marketplace projektu, kde vám poskytnou dodatečné informace k pohodlnějšímu výběru konkrétního NFT. Další výhodou NFT je monetizace prostřednictvím pronájmu. Bez toho totiž nebude možné přitáhnout nové hráče, kteří si nechtějí NFT tank koupit.

Další forma monetizace bude využití tvůrčích nástrojů k tvorbě vlastních miniher nebo vybavení pro ostatní hráče.

Tanky – Existuje celá řada komponent, ze kterých se váš tank bude skládat. Patří sem zbraň, pancíř, podvozek, světla atd. Vývojáři mají generátor na tvorbu náhodných kombinací komponent, a tím tvoří tanky o různých statistikách. Váš tank tak bude určitým způsobem jedinečný. Podívejte se na všechny vydané kolekce tanků zde.

Tanky mají tři druhy atributů: Build, Ability a Resource. Tyto atributy budou záviset především na komponentách, ze kterých je váš tank postavený. Znáte to, každý má své přednosti, a každý má své slabiny. Někdo je zase vyvážený, ale nemá žádnou silnou stránku. V průběhu hry budete svému tanku zmíněné atributy vylepšovat v Upgrade centru.

Objekty – Zatím existují dva objekty, zmíněné vývojáři, a to Workshops a Mod centra. Časem budou skrze objekty hráčům zpřístupněny nástroje, které jim umožní vytvářet vlastní NFT, jako jsou komponenty a skiny tanků. V tomto ohledu má CEO a CTO spousty zkušeností z minulé firmy.

Stavby / Structures – Mezi tyto prvky hry patří mateřská loď, PvP aréna, Upgrade centrum, Body shop, důl a časem i další. Ke konci července byly vydané pouze mateřské lodě a PvP arény. Jde o utility NFT, bez kterých hra nebude fungovat.

Pozemky – Jde o PvE NFT, bohaté na materiály a nerosty. Na svém pozemku budete moci stavět i těžit. Pozemek bude časem možné zpeněžit, podobně jako Stavby. Na NFT pozemcích si postavíte pomocí zatím nevydaných nástrojů vlastní domov. Jde o místo, kde si vytvoříte monetizační prostředek, a zároveň využijete Play-2-Earn benefity na maximum. Na výběr budou tři velikosti. Na obrázku níže je ukázka, jak vypadá malý pozemek s dílnou. Na velkém pozemku bude možné postavit 7x větší budovu než zde na obrázku.

Marketplace / Obchod s NFT

NFT lze koupit i prodat na OpenSea. Vývojáři si přejí mít vlastní marketplace, do jehož vydání je ještě daleko. Cílem je umožnit hráčům nákupy s potřebnými informacemi pro rozhodování, jako je číslo generace, funkce tanku, statistiky, komponenty, levely, vylepšení, vzácnost NFT a mnoho dalšího. NFT si i po prodeji ponechá své statistiky a vylepšení. Tyto údaje budou vázané na konkrétní NFT, nikoli na herní účet.

 

Vývojáři prý spolupracuji s ekonomy a tvůrci her. Cílem je nejvíce odměnit skutečné, a hlavně dobré hráče.

Požadavky na hráče

Hru by mělo být možné spustit v prohlížeči, ale může nějakou dobu trvat, než vývojáři optimalizují výkon pro mobilní zařízení.

Ke hraní také potřebujete základní orientaci v anglickém jazyce.

Tokenomika

Mech.com využívá ERC-20 token Forge na síti Polygon. Ten se vytváří z vytěžené rudy zvané Ore. Těchto Ore může být více typů, lišících se podle vzácnosti a jejich stavu.

Ore se využívá k opravám, vylepšením a ke vstupům do soubojů.

Forge token se používá k vytváření nových tanků (breedingu) nebo nákupu a prodeji na NFT marketplace.

Forge token teprve čeká na vydání. To má probíhat postupně po částech. Vývojáři však mají s vydáním tokenu zpoždění. V porovnání se stavem vývoje hry je to vlastně dobře.

Vývojáři mají v plánu spustit i staking funkci.

Alokace

Celková zásoba: 1 000 000 000

Postupné uvolňování každých 6 měsíců po dobu 10 let. Prozatím je zveřejněno velice málo informací.

Ekonomika

K monetizaci budete potřebovat NFT. Nejsnazší způsob bude pronajmout si NFT tank od někoho jiného a začít těžit Ore. Za Ore si pak pořídit Forge token a koupit si vlastní NFT tank. S vlastním tankem si vyděláte o něco více, a pokud budete mít tanky dva, budete moci vytvářet nové pomocí breeding funkce. To má však své limity, takže je nutné to promyslet. Pokud by se vám dařilo, je možné část vytvořených tanků prodat.

Mezi další způsoby patří vlastnictví a provoz pozemku nebo budov. Máte pak možnost vydělávat na provozu těchto NFT a získat Forge a Ore jen za aktivitu hráčů.

Dále se můžete stát tvůrcem a vytvářet část obsahu do hry. Můžete se pak zaměřit na tvorbu miniher nebo různých komponent, skinů apod. pro ostatní hráče.

Partneři

  1. Studio prodejem NFT (mimo prodej pozemků) vybralo již 1.6 milionu USD.
  2. Počáteční financování v hodnotě 6 milionů USD s hlavními investory: Jake Paul, Yida Gao a Shima Capital.

Tým

Mech.com vytvořil Trey Smith, zakladatel Kayabit Games, studia, které má přes 100 000 000 stažení svých her. Osm her se dostalo do Top 10 na App Store. Deset Kayabit her, vytvořených Treyem a jeho týmem, bylo publikováno společnostmi Ketchapp a Ubisoft.

Trey je také spoluzakladatelem největšího softwaru pro vývoj 2D a 3D her bez kódu Buildbox. Tento software má více než 1 000 000 uživatelů a byl použit k vytvoření tisíců her, které zaznamenaly miliardy stažení.  Tuto společnost v r. 2019 prodal. Trey i jeho tým prý byli součástí několika AAA her, a tedy vědí, co je potřeba k jejich vývoji a spuštění. Trey a Kyle (CEO a COO) v Mech.com prý díky zkušenostem s hyper-casual hrami vědí, jak vydávat plně dokončené minihry, které na sebe navazují. Tím chtějí tvořit ekosystém, který si udrží své hráče. Na tvorbu hry mají 7 developerů. Vedení studia je vypsáno níže.

Trey Smith

Founder & CEO, od října 2021.

https://www.linkedin.com/in/smithtrey/

Nik Rudenko

CTO, od ledna 2022.

https://www.linkedin.com/in/nik-rudenko-2934423/

Kyle Klemmer

COO, od ledna 2022.

https://www.linkedin.com/in/kyle-k-ba281822/

David 10X

CDO, neznámo od kdy.

Carolina Sharpe

Project Manager, od ledna 2022.

https://www.linkedin.com/in/caroline-sharpe/

Pavle Filipovic

Marketing Director, předtím Development VP, od prosince 2021.

https://www.linkedin.com/in/pavle-filipovic/

Virnadeth Pachejo

Executive Assistant to CEO & COO, od února 2022.

https://www.linkedin.com/in/virnadethpachejo/

Názor analytika

Hra

Návrh hry nevypadá špatně a těžba hraním puzzle zní dobře. Přibýváním ostatních miniher může tahle hra vypadat ještě zajímavěji. Mech.com mi přijde jako standardní GameFi hra, kterých je dnes již více, takže jejich marketing s vizí o revoluci neberte tak vážně. Vývojáři stále zmiňují, že tvoří metaverzum, ale jediné, co v něm budete dělat, je ekonomika zdrojů, interakce s infrastrukturou hry a hraní miniher a soutěží v soubojích.

Vývoj hry

Jelikož již přes rok sleduji vývoj Spider Tanks, tak po zhlédnutí videa z testování PvP arény mi přijde, že k vydání Mech.com bez většiny Play-2-Earn NFT dojde tak za dva roky. Třeba za rok vyjde Beta verze, ale to znamená stále spoustu věcí k vývoji a malá adopce.

Je možné, že se hodně lidí spálí, protože vedení vytváří FOMO. Nezkušené investory může překvapit, jak dlouho vývoj takové hry trvá.

Cheating

Hra je vyvíjena pro prohlížeč. Z tohoto důvodu se obávám, aby vývojáři nepodcenili nové prostředí vývoje, napojené na Web 3.0, jako vývojáři Town Star. Ti byli nuceni zastavit vydávání tokenu kvůli cheaterům, jež byli schopni vykořisťovat monetizační mechanismus. Jak mi bylo komunitou blockchain inženýrů naznačeno, HTML blockchain hra je vtip. Před serióznější investicí bude nutné toto téma důkladně zvážit.

Token

Token na Polygonu je podle mě dobrá volba pro gaming. Jenže podle moderátorů z discordu se ani neblížíme harmonogramu vydání tokenu. To se dá na druhou stránku vyložit pozitivně, protože vydaný token bez herní poptávky obvykle končí špatně.

Studio

Studio se prezentuje velice ambiciózně. S představeným týmem mi to ale přijde jako hodně naivní představa. Mají uvedeno jen několik vývojářů. Proto předpokládám, že projekt bude mít ještě větší zpoždění s vývojem, než má doteď. Také nepřinese takovou pecku, jakou si kdejaký investor může představovat po zhlédnutí několika marketingových videí. Hned z úvodního videa na webu je cítit vytváření FOMO, který podle mě dopadne špatně pro držitele NFT. Především pro ty, co se ještě nevyznají v cyklu vývoje her.

Tým

Týmu se nemohou odepřít zkušenosti z Buildboxu, což je firma, vytvářející nástroje (NoCode řešení) pro vývoj 2D a 3D mobilních her. Díky tomu věřím, že studio dokáže přijít s nástroji, které hráčům poskytnou možnost spoluvytvářet herní svět Mech.com. A to ať už formou miniher nebo vybavení pro hráče.“

Novinky ze světa kryptoměn, NFT a metaverza

Virtuální svět kouzelníků v Decentralandu

Novinky ve hře Division Network

Decentraland – Otevřená Beta verze SDK

Společnost Square Enix, výrobce hry Final Fantasy, se nevzdává projektu NFT

Společnost Lego vytváří své metaverzum

Budou mít Pokémoni své vlastní metaverzum?

Trh s NFT na Bitcoinu dosáhne hodnoty 4,5 miliardy USD do roku 2025

Slavná Mona Lisa jako NFT

RTFKT a Ledger spolupracují na zlepšení bezpečnosti Webu 3.0

Pokémon Sleep, hra pro monitorování spánku, vyjde letos

Diskuze Žádné komentáře

Napsat komentář