Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Bear and Bull market - medvědí a býčí trh

Medvědí (bear) a býčí (bull) trh označuje klesající a růstový cyklus trhu. “Medvědí” označuje klesající trh a “býčí” označuje rostoucí trh. V podstatě se jedná o tržní cenové trendy, neboli směr, kterým se cena vydala z dlouhodobého hlediska.

Americký akciový trh má snadnou pomůcku, jak rozlišovat mezi býčím a medvědím trhem. Pokud akciový index S&P 500 spadne o 20 % z maximální ceny (ATH – All Time High), jde o medvědí trh. Tento index ukazuje stav 500 největších akciových společností v USA. A jelikož v poslední době začal krypto trh kopírovat trh akciový, dá se předpokládat, že pokud bude S&P 500 klesat, bude klesat i krypto. A pokud bude S&P 500 růst, tak bude růst i krypto.

Nicméně býčí a medvědí trh je především o emocích. Nechte nás vás o tom přesvědčit!

Ceny klesají a vy vidíte každý týden nižší a nižší cenu. Pokud koukáte na svíčkový graf, tak je to jedna červená svíčka za druhou. Také jste se již několikrát od začátku roku 2022 mohli načapat v doufání, že teď už ten trh zamíří na nové maximální ceny. Přesto se pak zase objevila série červených svíček a cena šla ještě níže. K tomu se na sociálních médiích začalo mluvit o hrůzostrašných scénářích, jak moc cena může ještě spadnout. Každý, kdo neprodal své kryptoměny, cítí čím dál větší obavu ze ztrát.

Takto se dá popsat medvědí trh. Opakem takového trhu je trh býčí. V něm je to stejné jako v medvědím trhu, jen se ve vás probouzí jiné emoce. Obavy ze ztrát střídá pocit FOMO – fear of missing out. To je pocit jako když vám něco utíká. Něco, čeho cítíte potřebu být součástí. Něco, co když vám uteče, tak přijdete o příležitost získat více peněz.

Je to pohlcující pocit, který mnohdy nutí lidi nakupovat investice v momentě, kdy se cyklus chystá přejít do medvědího trhu. Proto je vhodné rozumět medvědímu a býčímu trhu. Snížíte rizika a zvýšíte svoje šance na to si z trhu urvat něco pro sebe.

Než si řekneme, jak se to s býčím a medvědím trhem skutečně má, podívejme se, jestli se najdete v následujícím scénáři. Jde o situaci, kterou zažil každý. Každý známe tenhle příběh, a šířením těchto zkušeností pomůžete začínajícím lidem. Více informací najdete v naší Premium sekci – Bear and bull market – jak nepodlehnout emocím.

Bear/Bearish – Medvěd/Medvědí

Označuje pesimistu nebo trend, kdy trh dlouhodobě klesá (také medvědí trh nebo downtrend).

Bear/Medvědí sentiment

Sentiment představuje celkovou náladu investorů k finančnímu aktivu nebo trhu a projevuje se skrze aktivitu obchodníků. Medvědí sentiment se projevuje při klesajících cenách aktiv. Jednoduše řečeno, když investoři prodávají, cena daného aktiva padá.

Bear trap/Medvědí past

Jedná se o definici pro manipulaci s cenou. Jednotlivec nebo skupina prodává všechny své kryptoměny najednou, aby si obchodníci mysleli, že přichází obrat trendu. Na základě náhlého pohybu ceny směrem dolů ostatní obchodníci prodávají a trh na to reaguje dalším poklesem. Ti, kteří zmanipulovali cenu kryptoměny, ji nakoupí zpět. Cena se poté odrazí a manipulátoři vybírají zisky.

Bull/Bullish – Býk/Býčí

Označuje optimistu nebo trend, kdy trh dlouhodobě roste (také býčí trh nebo uptrend).

Bull/Býčí sentiment

Sentiment představuje celkovou náladu investorů k finančnímu aktivu nebo trhu a projevuje se skrze aktivitu obchodníků. Býčí sentiment se projevuje při rostoucích cenách aktiv. Jednoduše řečeno, když investoři nakupují, cena daného aktiva roste.

Novinky z kryptosvěta

Japonská železniční společnost vydává NFT suvenýry

Moonbirds a Spotify vydávají limitovaný NFT playlist

NFT platforma Vibe vybrala 4 miliony USD v prvním kole financování

Animoca Brands se spojila s ONE Championship za účelem vytvořit hru

Společnost LG podává patentovanou přihlášku na NFT TV

Mines of Dalarnia slaví rok od spuštění mainnet verze hry

Jak reagují burzy kryptoměn na přetížení bitcoinové sítě?

Herní veterán Mike Seavers je novým technickým ředitelem Yuga Labs

Blockchain Sui přivítá prvních 13 her

Nástroj pro tvorbu digitálního umění Generative Art Maker