Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Decentralizované aplikace, známé jako dApps, je pojem, se kterým se začneme čím dál častěji setkávat. V principu jde stále o to samé, jako u běžných aplikací, jež znáte například pro vaše internetové bankovnictví nebo sledování ušlých kroků. Rozdíl je v tom, že k dApps je nutné se přihlásit pomocí Web 3.0 peněženky, zatímco u běžných aplikací používáme e-mail s heslem. Napadá vás otázka, proč komplikovat přihlašování do aplikací? Do jisté míry bychom souhlasili, ale nabízí se hned několik pro a proti. Pojďme se na ně společně podívat.

Výhody:

 • Web 3.0 peněženka funguje jako přihlašovací údaje a bankovní, herní a sběratelský účet v jednom.
 • Po zadání hesla do Web 3.0 peněženky už není nutné ho zadávat v aplikacích. Všechny dApps jsou dostupné na jedno kliknutí.
 • Důvěra v dApps spočívá v nenávratnosti všech provedených akcí. Pokud vám tedy protější strana prodala herní předmět, tak se jedná o nenávratnou transakci. Tato vlastnost dApps je natolik ohromující, že dala vzniknout decentralizovaným finančním službám, nazývaných také jako DeFi.
 • Kód dApp je naprosto transparentní tím, že je uložený a provozovaný na blockchainu. Programátoři tak mohou kontrolovat, co která aplikace dělá a jestli se nejedná o podvod.
 • dApps jsou poháněny ohromnou decentralizovanou sítí schvalovatelů všech transakcí.
 • Nikdo neuhodne vaše přihlašovací údaje, i když zná váš e-mail a oblíbené heslo, které máte všude.
 • Nemusíte se obávat spamu a prozrazení vaší emailové adresy.

Nevýhody:

 • Komplikovanost při učení se používání dApps. Všechno to schvalování je z počátku otrava a je s tím spojeno plno obav a trojitých kontrol. Známe to všichni.
 • Za chyby se platí. Některé aktivity v dApp jsou nenávratné a musí se s nimi i tak pracovat.
 • Web 3.0 peněženky jsou transparentní, tudíž veškerá vaše aktivita je za určitých podmínek dohledatelná. Vše je zaznamenáno na blockchainu pod adresou vaší Web 3.0 peněženky.
 • Vysoké riziko ztráty digitálního majetku. Pokud se zlý člověk dostane k privátnímu klíči, dokáže vám vše z peněženky sebrat. Někteří tento fakt řeší hardware peněženkou. Také se ujal způsob krádeže, kdy si nemusíte uvědomit, že předáváte někomu oprávnění k “vybrání” vaší peněženky. To se může stát i v dApp, kterou dobře znáte, jen může být zrovna pod útokem hackerů. Proto je dobré při používání dApps kontrolovat, co schvalujete. Většinou je to jasně a jednoduše napsané.

S dApps se již nyní setkáváme u her, metaverz, sociálních sítí a na fórech či multimediálních platformách. Mezi zajímavé dApps patří také DeFi obor, kam se řadí dApps zaměřené na finanční služby. Mezi ně patří decentralizované burzy (DEX), decentralizované aplikace na poskytování a nabízení půjček, dále pak portfolio manažeři a další ještě komplikovanější finanční služby.

Vývoj decentralizovaných aplikací zažívá obrovský rozmach a spousta lidí v nich vidí inovaci, kterou náš svět ocení. Tomu napovídá i fakt, že dApps zažívají totožný trend adopce jako tomu bylo u samotného internetu. A sami víte, co se stalo s nástupem aplikací jako Facebook, YouTube apod.

Novinky z kryptosvěta

Sbohem Town Star, přichází Town Star 4ever

Chystané změny ve hře Town Star

Salvador se vrací na trh s kryptoměnami

Novinky ze hry My Neighbor Alice

Rusko pracuje na národní kryptoměnové burze

Tipujte výsledky zápasů mistrovství světa a vyhrajte $500 000

Jak blockchain pomáhá v boji proti rakovině?

Nový model Citroën je spojen s NFT

Rockstar Games chce omezit používání NFT

Společnost Gala Games zrušila Play-&-Earn