Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Decentralizované aplikace, známé jako dApps, je pojem, se kterým se začneme čím dál častěji setkávat. V principu jde stále o to samé, jako u běžných aplikací, jež znáte například pro vaše internetové bankovnictví nebo sledování ušlých kroků. Rozdíl je v tom, že k dApps je nutné se přihlásit pomocí Web 3.0 peněženky, zatímco u běžných aplikací používáme e-mail s heslem. Napadá vás otázka, proč komplikovat přihlašování do aplikací? Do jisté míry bychom souhlasili, ale nabízí se hned několik pro a proti. Pojďme se na ně společně podívat.

Výhody:

  • Web 3.0 peněženka funguje jako přihlašovací údaje a bankovní, herní a sběratelský účet v jednom.
  • Po zadání hesla do Web 3.0 peněženky už není nutné ho zadávat v aplikacích. Všechny dApps jsou dostupné na jedno kliknutí.
  • Důvěra v dApps spočívá v nenávratnosti všech provedených akcí. Pokud vám tedy protější strana prodala herní předmět, tak se jedná o nenávratnou transakci. Tato vlastnost dApps je natolik ohromující, že dala vzniknout decentralizovaným finančním službám, nazývaných také jako DeFi.
  • Kód dApp je naprosto transparentní tím, že je uložený a provozovaný na blockchainu. Programátoři tak mohou kontrolovat, co která aplikace dělá a jestli se nejedná o podvod.
  • dApps jsou poháněny ohromnou decentralizovanou sítí schvalovatelů všech transakcí.
  • Nikdo neuhodne vaše přihlašovací údaje, i když zná váš e-mail a oblíbené heslo, které máte všude.
  • Nemusíte se obávat spamu a prozrazení vaší emailové adresy.

Nevýhody:

  • Komplikovanost při učení se používání dApps. Všechno to schvalování je z počátku otrava a je s tím spojeno plno obav a trojitých kontrol. Známe to všichni.
  • Za chyby se platí. Některé aktivity v dApp jsou nenávratné a musí se s nimi i tak pracovat.
  • Web 3.0 peněženky jsou transparentní, tudíž veškerá vaše aktivita je za určitých podmínek dohledatelná. Vše je zaznamenáno na blockchainu pod adresou vaší Web 3.0 peněženky.
  • Vysoké riziko ztráty digitálního majetku. Pokud se zlý člověk dostane k privátnímu klíči, dokáže vám vše z peněženky sebrat. Někteří tento fakt řeší hardware peněženkou. Také se ujal způsob krádeže, kdy si nemusíte uvědomit, že předáváte někomu oprávnění k “vybrání” vaší peněženky. To se může stát i v dApp, kterou dobře znáte, jen může být zrovna pod útokem hackerů. Proto je dobré při používání dApps kontrolovat, co schvalujete. Většinou je to jasně a jednoduše napsané.

S dApps se již nyní setkáváme u her, metaverz, sociálních sítí a na fórech či multimediálních platformách. Mezi zajímavé dApps patří také DeFi obor, kam se řadí dApps zaměřené na finanční služby. Mezi ně patří decentralizované burzy (DEX), decentralizované aplikace na poskytování a nabízení půjček, dále pak portfolio manažeři a další ještě komplikovanější finanční služby.

Vývoj decentralizovaných aplikací zažívá obrovský rozmach a spousta lidí v nich vidí inovaci, kterou náš svět ocení. Tomu napovídá i fakt, že dApps zažívají totožný trend adopce jako tomu bylo u samotného internetu. A sami víte, co se stalo s nástupem aplikací jako Facebook, YouTube apod.

Novinky z kryptosvěta

Japonská železniční společnost vydává NFT suvenýry

Moonbirds a Spotify vydávají limitovaný NFT playlist

NFT platforma Vibe vybrala 4 miliony USD v prvním kole financování

Animoca Brands se spojila s ONE Championship za účelem vytvořit hru

Společnost LG podává patentovanou přihlášku na NFT TV

Mines of Dalarnia slaví rok od spuštění mainnet verze hry

Jak reagují burzy kryptoměn na přetížení bitcoinové sítě?

Herní veterán Mike Seavers je novým technickým ředitelem Yuga Labs

Blockchain Sui přivítá prvních 13 her

Nástroj pro tvorbu digitálního umění Generative Art Maker