Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Co je to ETHEREUM (ETH)

Ethereum je druhá největší kryptoměna současnosti a zároveň také největší smart chain. 

Co je to Ethereum?

Ethereum je největší decentralizovaný smart chain blockchain, na kterém je postavena většina decentralizovaných aplikací, smart kontrakt platforem, DeFi projektů, a také většina stablecoinů.

ETH a inflace

Ethereum se odlišuje od bitcoinu hlavně skutečností, že nemá pevně stanovené konečné množství tokenů. U BTC víme, že maximálně bude existovat 21 milionů BTC, u ETH však nevíme, jaké bude konečné číslo.

Inflace bitcoinu je 1,8 % ročně, což je velmi podobné inflaci zlata. Na rozdíl od zlata se ale inflace BTC bude každé čtyři roky snižovat. U etherea můžeme říci, že jeho inflace je ročně kolem 4 %. O inflaci ETH bude do budoucna rozhodovat hlavně komunita, proto je možné, že inflace vzroste, ale může se i zachovat.

Nejpopulárnější smart chain

Ethereum je zásadní kryptoměnou decentralizovaného světa a to hlavně proto, že přinesla něco, čemu říkáme smart kontrakty. Jedná se o decentralizované aplikace, které fungují na základě podmínek předprogramovaných jejich vývojáři. Bezpečnost zajišťuje EVM – Ethereum Virtual Machine. Jde o zařízení, které využívá výpočetní sílu všech nodů ETH blockchainu.

ERC-20

Jak jsme již zmiňovali, ETH je v současnosti největší smart kontrakt blockchain. Vděčí za to i tomu, že na své síti umožnil fungování dalších kryptoměn za pomoci ERC-20 protokolu, budovaného původně pro potřeby samotné kryptoměny ethereum.

Díky této možnosti vzniklo na síti dalších tisíce kryptoměn, které označujeme jako ERC-20 tokeny.

Některé z těchto tokenů si našly významné uplatnění. Jsou jimi zejména stablecoiny jako např. Tether (USDT), což jsou tokeny vázané k určité měně, například americkému dolaru, kde 1 USDT = 1 USD.

Projekty DeFi

Velkým hitem se na blockchainu Ethereum staly projekty DeFi. DeFi je ve své ranné fázi a jde o obzvláště rizikové investice.

Proof of Work / Proof of Stake

ETH funguje podobně jako bitcoin na Proof-of-Work konceptu, při kterém se těží pomocí hardwaru, kterému říkáme ASIC miner. Na rozdíl od BTC stále ještě za pomoci grafických karet. Nevýhodou tohoto řešení jsou pomalejší a nákladné transakce.

Užitečné odkazy

Oficiální webová stránka: https://ethereum.org

Kontrola transakcí: https://www.etherchain.org

Aktuální cena ETH: CoinMarketCap

Závěr

Ethereum je aktuálně jedním z nejsilnějších hráčů na trhu, který má i své problémy s pomalými transakcemi a někdy vysokými transakčními poplatky. Bude však přecházet na novou generaci Ethereum 2.0, což zásadně zlepší zmíněné problémy.

zdroj: ethereum.org, pixabay.com, decrypt.co

Novinky z kryptosvěta

Čínské protesty proti lockdownu na NFT trhu

Porsche představí svoji NFT kolekci

Novinky ze hry Fight of the Ages

MetaMask čelí útokům podvodníků

Novinky z Paradise Tycoon

Sbohem Town Star, přichází Town Star 4ever

Chystané změny ve hře Town Star

Salvador se vrací na trh s kryptoměnami

Novinky ze hry My Neighbor Alice

Rusko pracuje na národní kryptoměnové burze