Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Co je to ETHEREUM (ETH)

Ethereum je druhá největší kryptoměna současnosti a zároveň také největší smart chain. 

Co je to Ethereum?

Ethereum je největší decentralizovaný smart chain blockchain, na kterém je postavena většina decentralizovaných aplikací, smart kontrakt platforem, DeFi projektů, a také většina stablecoinů.

ETH a inflace

Ethereum se odlišuje od bitcoinu hlavně skutečností, že nemá pevně stanovené konečné množství tokenů. U BTC víme, že maximálně bude existovat 21 milionů BTC, u ETH však nevíme, jaké bude konečné číslo.

Inflace bitcoinu je 1,8 % ročně, což je velmi podobné inflaci zlata. Na rozdíl od zlata se ale inflace BTC bude každé čtyři roky snižovat. U etherea můžeme říci, že jeho inflace je ročně kolem 4 %. O inflaci ETH bude do budoucna rozhodovat hlavně komunita, proto je možné, že inflace vzroste, ale může se i zachovat.

Nejpopulárnější smart chain

Ethereum je zásadní kryptoměnou decentralizovaného světa a to hlavně proto, že přinesla něco, čemu říkáme smart kontrakty. Jedná se o decentralizované aplikace, které fungují na základě podmínek předprogramovaných jejich vývojáři. Bezpečnost zajišťuje EVM – Ethereum Virtual Machine. Jde o zařízení, které využívá výpočetní sílu všech nodů ETH blockchainu.

ERC-20

Jak jsme již zmiňovali, ETH je v současnosti největší smart kontrakt blockchain. Vděčí za to i tomu, že na své síti umožnil fungování dalších kryptoměn za pomoci ERC-20 protokolu, budovaného původně pro potřeby samotné kryptoměny ethereum.

Díky této možnosti vzniklo na síti dalších tisíce kryptoměn, které označujeme jako ERC-20 tokeny.

Některé z těchto tokenů si našly významné uplatnění. Jsou jimi zejména stablecoiny jako např. Tether (USDT), což jsou tokeny vázané k určité měně, například americkému dolaru, kde 1 USDT = 1 USD.

Projekty DeFi

Velkým hitem se na blockchainu Ethereum staly projekty DeFi. DeFi je ve své ranné fázi a jde o obzvláště rizikové investice.

Proof of Work / Proof of Stake

ETH funguje podobně jako bitcoin na Proof-of-Work konceptu, při kterém se těží pomocí hardwaru, kterému říkáme ASIC miner. Na rozdíl od BTC stále ještě za pomoci grafických karet. Nevýhodou tohoto řešení jsou pomalejší a nákladné transakce.

Užitečné odkazy

Oficiální webová stránka: https://ethereum.org

Kontrola transakcí: https://www.etherchain.org

Aktuální cena ETH: CoinMarketCap

Závěr

Ethereum je aktuálně jedním z nejsilnějších hráčů na trhu, který má i své problémy s pomalými transakcemi a někdy vysokými transakčními poplatky. Bude však přecházet na novou generaci Ethereum 2.0, což zásadně zlepší zmíněné problémy.

zdroj: ethereum.org, pixabay.com, decrypt.co

Novinky z kryptosvěta

Japonská železniční společnost vydává NFT suvenýry

Moonbirds a Spotify vydávají limitovaný NFT playlist

NFT platforma Vibe vybrala 4 miliony USD v prvním kole financování

Animoca Brands se spojila s ONE Championship za účelem vytvořit hru

Společnost LG podává patentovanou přihlášku na NFT TV

Mines of Dalarnia slaví rok od spuštění mainnet verze hry

Jak reagují burzy kryptoměn na přetížení bitcoinové sítě?

Herní veterán Mike Seavers je novým technickým ředitelem Yuga Labs

Blockchain Sui přivítá prvních 13 her

Nástroj pro tvorbu digitálního umění Generative Art Maker