Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Co je to NFT?

NFT neboli Non-Fungible Token, tedy nezaměnitelný token, je nová hybná síla digitálního vlastnictví. Majitelé např. virtuálních obrázků díky nim vydělávají miliony, ale jak to celé funguje?

Co je NFT?

Zkratka NFT označuje transparentní doklad o vlastnictví digitální položky a umožňuje identifikaci jejího majitele.

Nejčastěji se jedná o obrázek, video, skladbu, herní předmět, tweet nebo i TikTok příspěvek. Tokenizovat lze v podstatě všechno. Nezaměnitelné tokeny se vztahují vždy jen na unikátní položku a nesou s sebou informace o vlastníkovi. Je to něco podobného jako patent na jedinečný vynález.

Zmíněné důkazy o materiálním nebo duchovním vlastnictví nemají žádný ekvivalent, za který by je bylo možné volně zaměnit. Zkrátka neexistuje žádná jiná totožná nemovitost s identickým dokladem o vlastnictví nebo nějaký jiný, ale přesto úplně stejný patent.

To platí i u NFT, což představuje možnost, jak na internetu prokázat vlastnictví jedinečných digitálních položek. Stejně tak to děláme u fyzických předmětů v reálném světě, například schováváním dokladů o koupi.

Tokenizované položky však obvykle nadále zůstávají volně „dostupné“ k zobrazení nebo stažení komukoli, ale důkaz o vlastnictví je jen jeden a je uložen v blockchainu. Právě toto vlastnické právo lze odprodat, nejčastěji za ethereum.

Vlastnit něco v digitálním světě i přesto, že položka je dostupná pro každého? Ano, zní to nelogicky, ale tento způsob funguje i nyní, například u obrazů známých umělců. U NFT se můžeme setkat i s limitovanou edicí například „1 ze 100“. To je naprosto běžná věc i v reálném světě, například u limitovaných automobilů.

Jak jsme již zmiňovali, NFT jsou zapsána v blockchainu, a proto je jejich vlastnictví bezpečné. Do budoucna nemusí sloužit jen k digitálnímu umění, ale i jako různá potvrzení, například o absolvování kurzu.

Krátké shrnutí, co už o NFT víme:

  • poskytují jednoznačné určení majitele položek na internetu,
  • zabezpečují originalitu a hodnotu položek,
  • disponují snadným převodem vlastnictví,
  • významně utvářejí nový umělecký trend.

Jak to funguje?

NFT vycházejí ze smart kontraktů. Ty se naplňují automaticky, jakmile jsou splněny všechny podmínky smlouvy mezi kupujícím a prodávajícím, jež byly předem zapsány do kódu. Tyto transakce jsou nevratné.

Součástí smlouvy může být i zmínka o „royalties“, tedy o licenčních poplatcích. Z toho profituje tvůrce daného NFT. Do kontraktu lze naprogramovat i příkaz ke smazání položky po určité době.

NFT jsou podobně jako kryptoměny uchována v kryptopeněženkách a obsahují unikátní identifikátory a další potřebná metadata. Při každé transakci se do blockchainu zaznamená jaký token se prodal, kdo jej koupil a kdo prodal.

Kde koupím NFT?

Pro NFT fungují speciální trhy, kde se obchodují různé položky. Je to podobné jako burza s cennými papíry. Jako první je třeba založit kryptopeněženku, která bude podporovat vlastnictví NFT. Následně je důležité zajistit si ethereum, které se využívá k zaplacení poplatků za převod vlastnictví.

Následně si stačí jen vybrat některou z platforem, jako jsou Foundation, Nifty Gateway, OpenSea, Rarible nebo SuperRare.

Jak vytvořit NFT?

NFT lze jednoduše vytvořit na jedné z výše uvedených prodejních platforem. Opět je třeba vlastnit kryptopeněženku, jelikož je nutné zaplatit poplatek za provoz sítě.

Uživatel nahraje na marketplace soubor reprezentující jeho unikátní položku a poté zvolí, jestli ji chce okamžitě nabídnout na aukci, přímý prodej, nebo si ji schovat do peněženky.

Nastavit lze i parametry smart kontraktu, a to především licenční poplatky, které lze následně vybírat při každé transakci. Obvykle se pohybují mezi 5-30 %.

zdroj: wiki, pixabay.com

Novinky z kryptosvěta

Japonská železniční společnost vydává NFT suvenýry

Moonbirds a Spotify vydávají limitovaný NFT playlist

NFT platforma Vibe vybrala 4 miliony USD v prvním kole financování

Animoca Brands se spojila s ONE Championship za účelem vytvořit hru

Společnost LG podává patentovanou přihlášku na NFT TV

Mines of Dalarnia slaví rok od spuštění mainnet verze hry

Jak reagují burzy kryptoměn na přetížení bitcoinové sítě?

Herní veterán Mike Seavers je novým technickým ředitelem Yuga Labs

Blockchain Sui přivítá prvních 13 her

Nástroj pro tvorbu digitálního umění Generative Art Maker