Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Fiat měna

„Fiat měna je vytvořena státními orgány, přičemž její hodnota je stanovena zákonem a není kryta zlatem nebo jinými komoditami. Typickým příkladem fiat měny je koruna česká, euro nebo americký dolar.“

Fiat měna neboli měna s nuceným oběhem je koncept starý skoro jako lidstvo samo. Již ve starověku tehdejší státní moc, typicky panovník, vydal měnu, jejíž hodnota závisela především na státním donucení a víře v dané platidlo.

Později ve středověku docházelo k vytvoření fiat měn, které byly většinově kryté. Typicky se jednalo o zlaté či stříbrné mince s příměsí dalších kovů, jejichž hodnota odpovídala ceně drahých kovů, z nichž se mince skládala. S rozvojem ekonomiky a lidské civilizace začalo docházet k problémům a množství kovu nedokázalo pokrýt veškerou měnu. Postupně jsme se tedy dostali do dnešního stavu, kdy naprostá většina světa využívá fiat měnu k placení čehokoli ve svém životě.

Činí tak i přes to, že samotná fiat měna má hodnotu pouze za předpokladu, že věříme, že má nějakou hodnotu. Využívání fiat měn má své výhody i nevýhody. Mezi výhody určitě patří její dostupnost a rozšířenost. Fiat měny můžete používat po celém světě a každý je zná již od malička. Zároveň si na ně můžete sáhnout a mít je schované doma pod matrací. Určitou výhodou je i flexibilní možnost řešení případné ekonomické krize. Za určitých podmínek si totiž skoro každý stát může v případě potřeby vytisknout další měnu. Historie nám však ukázala, že toto může mít i své nevýhody. Nejenom vydáváním velkého množství fiat měny může dojít k hyperinflaci, jež může zapříčinit to, že se vám více vyplatí fiat měnu použít jako palivo do kamen nežli s ní někde platit.

V 21. století se rozšířilo placení pomocí platebních karet. Ačkoliv to usnadňuje mnohým lidem život, najdou se i tací, co v tom spatřují negativum. Pomocí fiat měny totiž můžete být poměrně lehce sledováni. Nejenom kvůli těmto negativům proto někteří lidé preferují na místo fiat měny kryptoměny. Více o tom, co jsou to kryptoměny a jak fungují, se můžete dozvědět zde.

zdroj: coinmarketcap.com, coindesk.com, wiki, pixabay.com, oKrypte.sk

Novinky z kryptosvěta

DApps. Jak fungují decentralizované aplikace?

Monkey League spolupracuje s fotbalistou AS Řím

Salvádor zakládá Národní úřád pro bitcoiny

Čínské protesty proti lockdownu na NFT trhu

Porsche představí svoji NFT kolekci

Novinky ze hry Fight of the Ages

MetaMask čelí útokům podvodníků

Novinky z Paradise Tycoon

Sbohem Town Star, přichází Town Star 4ever

Chystané změny ve hře Town Star