Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Fiat měna

„Fiat měna je vytvořena státními orgány, přičemž její hodnota je stanovena zákonem a není kryta zlatem nebo jinými komoditami. Typickým příkladem fiat měny je koruna česká, euro nebo americký dolar.“

Fiat měna neboli měna s nuceným oběhem je koncept starý skoro jako lidstvo samo. Již ve starověku tehdejší státní moc, typicky panovník, vydal měnu, jejíž hodnota závisela především na státním donucení a víře v dané platidlo.

Později ve středověku docházelo k vytvoření fiat měn, které byly většinově kryté. Typicky se jednalo o zlaté či stříbrné mince s příměsí dalších kovů, jejichž hodnota odpovídala ceně drahých kovů, z nichž se mince skládala. S rozvojem ekonomiky a lidské civilizace začalo docházet k problémům a množství kovu nedokázalo pokrýt veškerou měnu. Postupně jsme se tedy dostali do dnešního stavu, kdy naprostá většina světa využívá fiat měnu k placení čehokoli ve svém životě.

Činí tak i přes to, že samotná fiat měna má hodnotu pouze za předpokladu, že věříme, že má nějakou hodnotu. Využívání fiat měn má své výhody i nevýhody. Mezi výhody určitě patří její dostupnost a rozšířenost. Fiat měny můžete používat po celém světě a každý je zná již od malička. Zároveň si na ně můžete sáhnout a mít je schované doma pod matrací. Určitou výhodou je i flexibilní možnost řešení případné ekonomické krize. Za určitých podmínek si totiž skoro každý stát může v případě potřeby vytisknout další měnu. Historie nám však ukázala, že toto může mít i své nevýhody. Nejenom vydáváním velkého množství fiat měny může dojít k hyperinflaci, jež může zapříčinit to, že se vám více vyplatí fiat měnu použít jako palivo do kamen nežli s ní někde platit.

V 21. století se rozšířilo placení pomocí platebních karet. Ačkoliv to usnadňuje mnohým lidem život, najdou se i tací, co v tom spatřují negativum. Pomocí fiat měny totiž můžete být poměrně lehce sledováni. Nejenom kvůli těmto negativům proto někteří lidé preferují na místo fiat měny kryptoměny. Více o tom, co jsou to kryptoměny a jak fungují, se můžete dozvědět zde.

zdroj: coinmarketcap.com, coindesk.com, wiki, pixabay.com, oKrypte.sk

Novinky z kryptosvěta

Virtuální svět kouzelníků v Decentralandu

Novinky ve hře Division Network

Decentraland – Otevřená Beta verze SDK

Společnost Square Enix, výrobce hry Final Fantasy, se nevzdává projektu NFT

Společnost Lego vytváří své metaverzum

Budou mít Pokémoni své vlastní metaverzum?

Trh s NFT na Bitcoinu dosáhne hodnoty 4,5 miliardy USD do roku 2025

Slavná Mona Lisa jako NFT

RTFKT a Ledger spolupracují na zlepšení bezpečnosti Webu 3.0

Pokémon Sleep, hra pro monitorování spánku, vyjde letos