Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Kryptoměna - virtuální měna

Virtuální měna, také známá pod pojmem kryptoměna, je podobná klasické měně, akorát ji nebudete nosit s sebou v peněžence jako obvyklé peníze. Kryptoměny ukládáme také do peněženek, ale virtuálních. K provádění finančních transakcí musí kryptoměna používat šifrovací funkce. Blockchain je klíčovým prvkem, který tvoří virtuální peníze a díky této technologii je tato šifrovaná měna neměnná, decentralizovaná a transparentní.

Co vlastně je kryptoměna?

Kryptoměna je digitální měna, kterou lze využít k platbám, jež nekontroluje centrální banka. Kryptoměnu kontroluje software, který šifruje údaje o transakcích a ty pak kontroluje a ukládá vlastník.

Myšlenkou kryptoměny je vyhnout se závislosti na staré formě bankovnictví a tedy vybudovat nový finanční systém.

Je to druh peněz, se kterými bez vlastníkova souhlasu nikdo nepohne. Jinými slovy, tyto peníze nelze zmrazit, nikdo je nemůže jen tak vzít a nepodléhají ani inflaci. Vláda ani společnost na ně nemá žádný vliv.

Dějiny kryptoměn

Kryptoměnu vyvinul vývojář s přezdívkou Satoshi Nakamoto v roce 2008. I když je založena na již stávajících technologiích, jako je šifrování veřejných klíčů, průlomem Nakamota bylo vyřešení problému s „dvojitou útratou“.

Satoshi objevil způsob, jak zabránit tomu, aby byly mince použity ve více než jedné transakci najednou. Vše díky systému Proof-of-Work. Těžaři s počítači, které ověřují aktivity na síti musí vyřešit složité matematické problémy. Tím se může nová transakce přidat do sdílené účetní knihy. Úsilí a zdroje, jež jsou s tím spojeny, znemožňují přidávání konfliktních transakcí do blockchainu.

Nakamoto spustil v roce 2009 síť, jež se stala průkopníkem nového systému pro převod prostředků. Kryptoměny lze koupit, prodat, poslat nebo přijmout z jakéhokoli PC či smartphonu se základní peněženkou v aplikaci.

Jaké kryptoměny známe?

Bitcoin není jedinou formou kryptoměny. Po debutu bitcoinu v roce 2009 vyšly stovky a nakonec tisíce digitálních měn. Mnohé z nich vykonávají podobnou funkci jako bitcoin, ale mají pár dodatečných funkcí.

Odkud se bere jejich hodnota?

Jak můžeme určit hodnotu kryptoměny, když není reálná? A co klasické peníze? Určitě můžeme mluvit o jejich úpadku a nahrazení platebními kartami, což už se postupně přibližuje digitálním penězům. Hromadění fiat měny nebo klasických peněz není moc chytré. Tyto peníze totiž ovlivňuje inflace a snižuje jejich hodnotu. Oproti tomu kryptoměny se stávají stále zajímavější investiční příležitostí. Nejznámější kryptoměna bitcoin z dlouhodobého hlediska neustále stoupá na hodnotě. Jelikož BTC má své konečné množství a nelze jej duplikovat, stává se stále více důvěryhodnějším.

zdroj: coinmarketcap.com, coindesk.com, wiki, pixabay.com, oKrypte.sk

Novinky z kryptosvěta

Nasdaq pomůže investorům ukládat kryptoměny

Země G7 budou diskutovat o kryptoměnách

První fyzické NFT prodejny na světě

Meta mění plány a odstraňuje NFT z Facebooku a Instagramu

Virtuální svět kouzelníků v Decentralandu

Novinky ve hře Division Network

Decentraland – Otevřená Beta verze SDK

Společnost Square Enix, výrobce hry Final Fantasy, se nevzdává projektu NFT

Společnost Lego vytváří své metaverzum

Budou mít Pokémoni své vlastní metaverzum?