Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Co je to Token?

Tokeny jsou běžným typem digitálních aktiv na trhu s kryptoměnami.

Charakteristika tokenů

Nejjednodušším způsobem můžeme tokeny charakterizovat jako kryptoměnu, která zpravidla nemá vlastní blockchain a je provozována díky zaběhnutým standardům na sítích jiných kryptoměn. Jde o další prostředek výměny, který udává hodnotu transakce. To, zda je daný token dále použitelný, však závisí na jeho účelu.

Užitkové tokeny:

Slovník Merriam-Webster definuje pojem užitkový token jako „digitální token kryptoměny, který je emitován za účelem financování vývoje a který lze později použít k nákupu zboží nebo služby nabízené emitentem kryptoměny.‟ Zjednodušeně řečeno, užitkové tokeny jsou nástrojem podporujícím financování krypto start-upů. Tento pojem je neoddělitelně spojen s ICO.

Teoreticky se užitkové tokeny kupují pro další použití, dle typu určení (Governance, herní token, apod.). Praxe přesto nejčastěji ukazuje, že investoři očekávají vysokou návratnost investic do tohoto aktiva.

Druhy tokenů

Převážnou většinu kryptoměn, které lze nalézt v registru CoinMarketCap, tvoří užitkové tokeny. Příkladem takových tokenů jsou nejčastěji všechny tokeny vytvořené na blockchainu Ethereum. Velmi velké množství projektů vydává své tokeny na základě standardu ERC-20 a poté během vývoje svých vlastních platforem přechází na nativní blockchainová řešení. BAT (Basic Attention Token) je dobrým příkladem projektů využívajících užitkové tokeny. Tento token je jádrem systému podpory tvůrců komunity a je také vitálním mechanismem prohlížeče Brave.

Speciální variantou užitkových tokenů mohou být tokeny vydané burzami. I když burzovní tokeny mají svou vlastní kvalifikaci, jsou to ty nejběžnější, které nabízejí určité služby v rámci obchodních platforem. Příklady takových tokenů jsou Binance Coin a KuCoin Token. Tyto tokeny se používají jako součást komerčních funkcí burzy – odměny, provize atp.

Výkonové vlastnosti

Pojďme si shrnout, jaké funkce tokeny mají. Právě jejich funkce je totiž do značné míry odlišuje od kryptoměn striktně určených pro platby, jako je například bitcoin.

Užitkové tokeny primárně dávají držiteli právo používat produkt nebo službu konkrétní platformy. Governance tokeny slouží ke správě a umožňují hlasování v rámci komunity DAO. Herní (in-game) tokeny se používají především jako platební prostředek v rámci tokenomiky her a metaverzů. Token je také prostředkem výměny hodnoty za nabízené služby, může tedy být i decentralizovaným uchovatelem hodnoty.

zdroj: coinmarketcap.com, coindesk.com, wiki, pixabay.com, oKrypte.sk

Novinky z kryptosvěta

Japonská železniční společnost vydává NFT suvenýry

Moonbirds a Spotify vydávají limitovaný NFT playlist

NFT platforma Vibe vybrala 4 miliony USD v prvním kole financování

Animoca Brands se spojila s ONE Championship za účelem vytvořit hru

Společnost LG podává patentovanou přihlášku na NFT TV

Mines of Dalarnia slaví rok od spuštění mainnet verze hry

Jak reagují burzy kryptoměn na přetížení bitcoinové sítě?

Herní veterán Mike Seavers je novým technickým ředitelem Yuga Labs

Blockchain Sui přivítá prvních 13 her

Nástroj pro tvorbu digitálního umění Generative Art Maker