Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Co je to Web 3.0?

Web za poslední roky zaznamenal velký pokrok, jeho současná verze však přináší mnoho omezení, která má dle některých názorů vyřešit právě „další verze webu – Web 3.0“. Na této „nové verzi‟ by mohly být údaje propojeny decentralizovaným způsobem, což by přineslo nové možnosti oproti současné verzi „Webu 2.0“, kde jsou data uložena z větší části na centralizovaných serverech.

Web, jak ho známe

Začátek publikování obsahu na světové síti Internet byl zásadně jiný, než jak jej známe dnes. Webové stránky byly statické a určené pouze ke čtení, čímž byli uživatelé omezeni na téměř nulovou interakci.

I když postupně došlo k značnému pokroku v rychlosti vyměňování informací, zásadní posun vpřed přinesla až doba, kdy se začalo mluvit o takzvaném Webu 2.0. Kromě dalšího zvýšení rychlosti internetového připojení dostalo více uživatelů možnost a oprávnění vytvářet webový obsah.

Web 2.0 definovaly především tři zásadní technologie: mobilní obsah, sociální sítě a cloudová řešení.

Co je Web 3.0?

Nejdůležitější vlastností Webu 3.0 je předpoklad, že bude založen na blockchainu. Měl by se skládat ze sítě různě propojených blockchainů, které budou interoperabilní.

Samotné blockchainy jsou sestaveny z kódů, smart kontraktů a transakcí, jež jsou ověřovány napříč tisíci decentralizovaných uzlů po celém světě. Nedávají tak žádnou moc jakémukoli centralizovanému prostředníkovi nebo zprostředkovateli. Místo toho jsou provozovány a řízeny kýmkoliv, kdo o to projeví zájem. Veškerá aktivita je ověřována automatizovaně přímo na blockchainu, díky čemuž jsou transakce nebo interakce s blockchainem odolné proti neoprávněné manipulaci.

Skutečnou výzvou, které Web 3.0 čelí, je jeho přijetí těmi, kteří ve skutečnosti nechápou o co jde, jak to funguje a jaké výhody přináší. Zatím možná zaslechli termíny jako NFT, DeFi a Metaverse, ale opravdu nerozumí tomu, co to všechno znamená.

Největší herní společnosti vnímají Web 3.0 jako obrovskou příležitost. Hráči budou schopni investovat do samotné hry, případně hlasovat o tom, jak se bude samotný děj hry dále vyvíjet. Například NFT již nyní hrají velkou roli v tom, že umožňují hráčům stát se majiteli položek v dané hře.

Základní pilíře

Základní pilíře Webu 3.0 jsou sémantika, „všude přítomnost‟, 3D grafika a umělá inteligence (AI).

Sémantický web:

Sémantický web umožňuje počítačům analyzovat množství údajů z webu jako např. obsah, transakce a propojení mezi osobami.

Použití sémantiky na webu umožňuje strojům (AI) dekódovat význam a emoce analýzou údajů. Při prohlížení internetu tak bude mít uživatel lepší zážitek poháněný rozšířenou konektivitou dat.

Přítomen všude:

Kdybychom měli definovat přítomnost internetu, můžeme říci, že Web druhé generace je již přítomen všude.

Při používání například Telegramu lze kdykoli sdílet soubor, fotografii nebo zvukový záznam bez ohledu na to, kde se právě nacházíme.

Web 3.0 činí v tomto smyslu další krok a to tím, že kromě chytrých telefonů a počítačů umožní připojení množství jiných typů chytrých zařízení.

3D grafika:

Web 3.0 se zaměřuje na revoluci mezi fyzikálními modely a digitálními grafickými technologiemi, kterou přinese do trojrozměrných virtuálních světů.

Na rozdíl od 2D, poskytne tato hyper-realistická 3D grafika novou éru grafického ztvárnění ve futuristických herních aplikacích typu Decentraland, ale také v jiných sektorech jako jsou nemovitosti, zdraví a mnoho dalších.

Umělá inteligence:

Jelikož  AI Webu 3.0 bude moci číst a dešifrovat city a emoce,  přinese to nové inteligentní nástroje. I Web 2.0 poskytuje podobné nástroje, ty jsou však stále převážně v lidských rukou, což umožňuje falešné a podvodné chování (například při recenzích produktů).

Dnešní on-line platformy mohou jednoduše ovlivňovat recenze nebo hodnocení produktů tím, že zaplatí skupině uživatelů, aby vytvořily pozitivní nebo negativní recenze.

Web 2.0 vs. 3.0

Hlavním rozdílem mezi Webem 2.0 a Webem 3.0 je metoda, kterou bude obsah na internetu organizován. Webové stránky jsou propojeny a data, která se sdílejí mezi stránkami jsou závislé na lidech a jejich znalostech o obsahu stránek. Web 3.0 umožní strojům rozpoznat širší rozsah dat a kategorizovat jejich obsahy. Díky tomu se uživatelé dostanou k užitečnějšímu obsahu.

Web 3.0 a kryptoměny

V současné verzi webu může i malá skupina lidí diktovat, co se stane nebo objeví na internetu. Decentralizovaný Web 3.0 umožní řídit obsah na internetu širokou komunitou. Jak je to možné?

Umožňují to právě kryptoměny, které působí jako akcie nebo částečné vlastnictví decentralizované platformy. Zároveň to může poskytnout uživatelům kontrolu nad jejich on-line údaji.

Závěr

Web, jak jej známe, nám dobře slouží a dodává nekonečný tok informací pro zlepšování našeho každodenního života.

Přesto zde najdeme mnoho výzev (dezinformace, hoaxy, fake-news apod.), které může Web 3.0 vyřešit. I když je Web 3.0 velmi slibnou vizí, je před námi ještě dlouhá cesta. Pro hladkou výměnu informací bude mezi projekty Webu 3.0 zapotřebí větší jednoty mezi všemi zapojenými projekty. Aby byl Web 3.0 skutečně úspěšný, bude také třeba vybudovat více infrastruktury, na které vše poběží a jeho přijetí širokou veřejností.

zdroj: coinmarketcap.com, coindesk.com, wiki, pixabay.com, oKrypte.sk

Novinky z kryptosvěta

Japonská železniční společnost vydává NFT suvenýry

Moonbirds a Spotify vydávají limitovaný NFT playlist

NFT platforma Vibe vybrala 4 miliony USD v prvním kole financování

Animoca Brands se spojila s ONE Championship za účelem vytvořit hru

Společnost LG podává patentovanou přihlášku na NFT TV

Mines of Dalarnia slaví rok od spuštění mainnet verze hry

Jak reagují burzy kryptoměn na přetížení bitcoinové sítě?

Herní veterán Mike Seavers je novým technickým ředitelem Yuga Labs

Blockchain Sui přivítá prvních 13 her

Nástroj pro tvorbu digitálního umění Generative Art Maker