Stablecoiny se v poslední době těší velké popularitě. Jejich základní vlastností nebo funkcí je ochrana proti vysoké volatilitě kryptoměn. Rovněž obchodníkům zkracují čas, který potřebují k realizaci jednotlivých obchodů. Od poloviny února 2020 do srpna letošního roku stoupl jejich objem z 5,7 miliardy USD na 119 miliard USD.
Jak jsme již zmínili, původně vznikly stablecoiny jako ochrana před vysokou volatilitou kryptoměn. Při obchodování se používají k uzamčení nebo stabilizaci aktuální hodnoty, abyste nemuseli prostředky přeměňovat na FIAT peníze.
Velmi důležitou roli mají u decentralizovaných burz, které nenabízejí možnost přeměny na FIAT peníze.
Stablecoiny mají ve své podstatě 3 základní vlastnosti, které určují jejich hodnotu na trhu:
Stablecoin může sledovat hodnotu jakéhokoli aktiva. Mezi nejoblíbenější patří coiny, navázané na hodnotu FIAT měn, nejčastěji na USD. Je však možné navázat je i na hodnotu jiných aktiv, jako je např. zlato.
Znamená to uzamknutí aktiv a zajištění požadované hodnoty. Možnosti kolaterálu jsou FIAT měny, komodity, kryptoměny nebo jejich kombinace. Existuje také rozdíl mezi on-chain a off-chain kolaterálem.
Ten může být úplný, což znamená, že vydavatel stablecoinu drží rezervy alespoň ve výši market capu daného coinu. V případě částečného kolaterálu vydavatel plně nekryje celý objem market capu. V případě, že by všichni držitelé chtěli směnit své stablecoiny za aktivum, na které jsou navázány, nebylo by to možné. Tento systém je podobný fungování bank a negativně ovlivňuje stabilitu stablecoinu.
V této skupině najdeme skoro všechny největší stablecoiny jako USDT, USDC a BUSD. Tyto stablecoiny představují blockchainový ekvivalent k již stávajícím měnovým jednotkám.
V praxi je to velmi jednoduché. Klient převede své finanční prostředky společnosti, jež stojí za daným stablecoinem, a společnost vytvoří stejný počet tokenizovaných jednotek, které převede klientovi. Dále jsou pak v blockchainu používány, jako každá jiná kryptoměna.
Tento typ stablecoinů je krytý kolaterálem, který může v čase kolísat. Off-chain kolaterizované stablecoiny jsou velmi podobné jako tokenizovaná aktiva. Probíhá i proces jejich vydávání nebo pálení. U on-chain kolaterizovaných stablecoinů se kryptoměny posílají do smart kontraktu, který následně funguje jako kolaterál.
Vůči tomuto kolaterálu může následně uživatel vydávat stablecoiny a dále je používat dle uvážení.
Posledním typem stablecoinu jsou algoritmické stablecoiny. U těchto tokenů neexistuje k zajištění jejich hodnoty žádná kolaterizace a jejich cenu udržuje jiný stabilizační systém (algoritmus). Není to nejšťastnější cesta a některé tokeny mají následně problém s udržením své hodnoty.
Pojďme se společně podívat na nejpoužívanější stablecoiny: