Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

LIGHTNING NETWORK

V dnešní době není pravidlem, že bychom BTC používali běžně v obchodech, kavárnách a podobně. Zajistit to není technicky náročné, rozšíření platby BTC však brání těžkopádný systém ověřování plateb a vysoké transakční poplatky.
Tento problém může vyřešit Lightning Network (LN), která se postupně začíná prosazovat.

Obsah

Největší problém

Zpracování transakcí na blockchainu probíhá pomocí těžby a ověřování bloků. Velikost těchto bloků je omezena na 1 MB a je nastavena tak, aby verifikace každého z nich trvala asi 10 minut. Výsledkem je, že BTC zpracuje nejvýše 7 transakcí za sekundu.

Z toho vzniká několik omezení, která společně nazýváme „problém škálovatelnosti“.

Tento problém způsobuje, že ověření transakce trvá 40 – 60 minut a průměrný poplatek může dosáhnout $50 a více za transakci. 

Řešení

Jako řešení tohoto problému, by byla úprava transakčního chování kryptoměny, například zvětšení bloků. Tuto změnu by však muselo schválit více než polovina minerů, většina z nich však nesouhlasí.

Zvětšení bloků by způsobilo nárůst blockchainu a těžbu by si poté mohli dovolit jen velké společnosti, což by přispělo k centralizaci sítě.

Další možností, jak problém vyřešit, je rozdělení blockchainu na několik vzájemně se překrývajících částí (shard).

Zatímco v současnosti probíhá verifikace každé transakce na všech uzlech, v rámci shardingu by jednotlivé skupiny uzlů sdílely stejnou kopii části blockchainu. Transakční rychlost by zůstala stejná, při existenci 10 shard by se ale 10násobně navýšila – jednotlivé shardy by transakce verifikovaly nezávisle na sobě. O implementaci této technologie do BTC se zatím hovoří pouze v teoretické rovině.

Prosazení různých technologických konceptů u BTC je obtížné a často trvá roky, než se komunitu těžařů podaří přesvědčit. Milníkem bylo například zmenšení souboru nesoucího transakční údaje zavedením nástroje SegWit v roce 2017.
A právě SegWit položil základy pro Lightning Network – technologii, která je podle mnohých nejlepším způsobem, jak problém škálování bitcoinu vyřešit. 

Illustrační obrázek sítě

Co je Lightning Network?

LN je transakční síť, která funguje na blockchainu. Můžeme si ji představit jako druhou vrstvu, která umožňuje teoreticky neomezený počet transakcí s nízkým poplatkem.

Jak přesně to funguje?

Představme si dva subjekty, zákazník a obchod, kteří se dohodnou na otevření platebního kanálu. Součástí této dohody je uložení určitého obnosu na speciální adresu v blockchainu. Tato adresa je opatřena podpisy obou stran a má povahu smart kontraktu. Je naprogramována tak, že uložené prostředky se uvolní jen ve chvíli, kdy obdrží příkaz podepsaný zákazníkem i obchodem.

V následující modelové situaci uloží do kanálu své prostředky (např. 0,05 BTC) pouze zákazník. Z tohoto obnosu pak platí své objednávky v obchodě. Každá platba probíhá pouze v rámci Lightning Network a obě strany ji po dokončení transakce potvrdí.

Pokud jeden druh zboží stojí 0,001 BTC, protokol sítě platbu provede a zaznamená, že obchodu nyní náleží 0,001 BTC a zákazníkovi 0,049 BTC, tedy zbytek z uložené částky. Obchod i zákazník obdrží svoji kopii záznamu s podpisem protistrany.
Při každé transakci se předchozí záznam vymaže a protokol vystaví nové vyúčtování. Po zakoupení dalšího zboží tak obě strany obdrží potvrzení, že obchodu nyní náleží 0,002 BTC a zákazníkovi 0,048 BTC.

Po 16 takových transakcích, kdy zákazníkovi náleží 0,034 BTC a kavárně 0,016 BTC, se zákazník rozhodne platební kanál uzavřít. K tomu mu stačí, aby do své kopie o aktuálním rozložení prostředků, ověřeným podpisem kavárny, připojil svůj podpis a kopii zaslal do bitcoinového blockchainu.
V ten okamžik dojde k naplnění podmínek smart kontraktu (obdrží záznam se stejnými podpisy, jaké adresu otevřely), platební kanál se uzavře a automaticky proběhne vyrovnání. Přestože ve skutečnosti proběhlo 16 transakcí (zákazník si při různých příležitostech nakoupil v obchodě 16x), z pohledu blockchainu se uskutečnily jen dva převody:

odeslání 0,05 Bitcoin na speciální adresu,
odeslání 0,034 BTC zákazníkovi a 0,016 BTC kavárně.
LN mohou využívat uživatelé, kteří nejsou v přímém kontaktu. Stačí, když jsou propojeni přes prostředníka. V rámci LN dochází k přesunu tokenů a jednou za čas dojde k vyúčtování všech zúčastněných stran.

Bitcoin illustrační obrázek

Bezpečnost LN

Jeden z důležitých prvků bezpečnosti je Watchtowers. Brání situaci, kdy jedna ze stran zvrátí výsledek několika posledních transakcí, platební kanál uzavře a přisvojí si všechny prostředky protistrany.

LN u jiných kryptoměn

Podobný projekt, ale pod jménem Plasna, zavádí i síť Ethereum. Tento nástroj by měl zvládnout až 5000 transakci za sekundu. Škálování ETH blockchainu se snaží dosáhnout také technologie Optimism, Loopring a OMG Network.

zdroj: coinmarketcap.com, coindesk.com, wiki, pixabay.com, oKrypte.sk

Novinky z kryptosvěta

Japonská železniční společnost vydává NFT suvenýry

Moonbirds a Spotify vydávají limitovaný NFT playlist

NFT platforma Vibe vybrala 4 miliony USD v prvním kole financování

Animoca Brands se spojila s ONE Championship za účelem vytvořit hru

Společnost LG podává patentovanou přihlášku na NFT TV

Mines of Dalarnia slaví rok od spuštění mainnet verze hry

Jak reagují burzy kryptoměn na přetížení bitcoinové sítě?

Herní veterán Mike Seavers je novým technickým ředitelem Yuga Labs

Blockchain Sui přivítá prvních 13 her

Nástroj pro tvorbu digitálního umění Generative Art Maker