Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

V překladu bychom řekli inteligentní smlouva. Na blockchainu se jedná o téměř všudypřítomnou záležitost a patří k jeho největším výhodám. Je to totiž počítačový protokol, který automaticky plní podmínky smlouvy za předpokladu, že jsou splněny. To vše bez nutnosti zprostředkovatelů nebo lidského zásahu. Smart contracts fungují podobně jako běžné smlouvy, ale jsou jednoduše rychlejší, bezpečnější, úspornější a nejsou závislé na prostřednících.

Například pokud si jdete koupit NFT na sekundární market, vyskočí na vás před jeho zakoupením peněženka a vyžaduje podpis. Téměř každou transakci musíte podepsat, čímž se prakticky zabraňuje podvodům. Bez vašeho svolení prostředky z peněženky neodejdou.

Zkusíme to ještě jednodušeji. Představte si, že jdete k prodejnímu automatu. Ten je naprogramován tak, aby vám zboží dal za splnění těchto podmínek:

Vložení peněz + vybrání produktu = výdej produktu.

Pokud nevložíte dostatek peněz, nebo si produkt nevyberete, automat vám ho jednoduše nevydá, protože nebyly splněny podmínky k výdeji produktu. Pokud podmínky splníte, produkt obdržíte, čímž automat splní svoji část dohody. 

 

Kromě výhod, jako je rychlost, plná automatizace, flexibilita nebo transparentnost, protože vaši transakci si může kdokoliv najít, má Smart contract pochopitelně i své nevýhody. Je to stále jen počítačový systém, a tak je náchylný k softwarovým chybám a škodlivým útokům. Téměř zde neexistuje právní regulace a po jeho vytvoření již smlouva nelze měnit.

Jak fungují Smart contracts v praxi?

Například pojišťovna AXA vyzkoušela tyto smlouvy v produktu Fizzy, který zákazníkům poskytoval automatickou náhradu za lety zpožděné o 2 a více hodin. Platforma pro streamování Inmusik díky Smart contracts dokáže spravedlivě rozdělit příjmy za streamování. A Factom, společnost zabývající se vývojem blockchainu, by pomocí nich ráda udělala revoluci ve zdravotnictví. Díky ukládání lékařských záznamů v rámci blockchainu jsou informace přístupné pouze nemocnicím a správcům zdravotnických zařízení, což výrazně zvyšuje bezpečnost důvěrných informací.

Je něco, co vás o „inteligentních smlouvách“ ještě zajímá? Určitě nám to napište třeba na náš Discord.

zdroj: capital.com

Novinky z kryptosvěta

Japonská železniční společnost vydává NFT suvenýry

Moonbirds a Spotify vydávají limitovaný NFT playlist

NFT platforma Vibe vybrala 4 miliony USD v prvním kole financování

Animoca Brands se spojila s ONE Championship za účelem vytvořit hru

Společnost LG podává patentovanou přihlášku na NFT TV

Mines of Dalarnia slaví rok od spuštění mainnet verze hry

Jak reagují burzy kryptoměn na přetížení bitcoinové sítě?

Herní veterán Mike Seavers je novým technickým ředitelem Yuga Labs

Blockchain Sui přivítá prvních 13 her

Nástroj pro tvorbu digitálního umění Generative Art Maker