Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Jak může blockchain změnit zábavní průmysl?

Integrace technologie blockchain učiní zábavní průmysl demokratičtějším, pomůže bojovat proti porušování autorských práv a usnadní zpeněžení obsahu.

Jak může blockchain změnit zábavní průmysl?

Integrace technologie blockchain učiní zábavní průmysl demokratičtějším, pomůže bojovat proti porušování autorských práv a usnadní zpeněžení obsahu.

Globální zábavní průmysl prochází digitální transformací. Spotřebitelé požadují od tvůrců poutavý obsah, ke kterému lze přistupovat kdykoli a z jakéhokoli zařízení. Společnosti hledají nové způsoby, jak zůstat konkurenceschopné na neustále se měnícím trhu. Ale bez ohledu na to, o kterém segmentu průmyslu mluvíme, budoucnost zábavy přímo souvisí s integrací technologie blockchain.

Zábavní průmysl je připraven na blockchainovou revoluci

V roce 2021 se celosvětový zábavní průmysl zotavil ze šoků způsobených covidem a vykázal bezprecedentní růst. Tento trh měl hodnotu 2,20 bilionu USD, z čehož 717 miliard USD pocházelo z USA. Do roku 2030 by americký mediální a zábavní průmysl mohl růst složeným ročním tempem růstu 8,90 %. Ale jak průmysl rostl, přišla masivní transformace. Tvůrci nyní potřebují vytvářet obsah mnohem rychleji než kdykoli předtím. A množství obsahu dostupného ke konzumaci láme všechny rekordy.

 Zábavní průmysl je zralý na blockchain revoluci, protože ze změn, které přinese technologie Web 3.0, budou těžit tvůrci obsahu i spotřebitelé. Decentralizovaný systém totiž nabízí nejen značné výhody při poskytování přístupu k obsahu, ale dá se využít i k zajištění spravedlivého odměňování pro tvůrce.

Jaké problémy může blockchain vyřešit?

Porušení autorských práv

Digitální pirátství a porušování autorských práv duševního vlastnictví stojí zábavní průmysl obrovské množství peněz. Odhaduje se, že samotná ekonomika USA ztrácí ročně asi 30 miliard dolarů. Blockchain umožní rychlý přístup k informacím o vlastnících autorských práv a používání obsahu. Díky jeho transparentnosti lze sledovat, kdy a kým byl použitý obsah chráněn autorskými právy a v případě jeho porušení lze podniknout příslušné kroky. Kromě toho mohou držitelé práv pomocí technologie blockchain vytvářet kopie obsahu a pro každou kopii předepisovat možnosti jejího používání. Jedna kopie může být například stažena a další může být zveřejněna na webové stránce pouze pro prohlížení.

Snížení nákladů na zprostředkování

Hudební průmysl ve Spojených státech vydělá až 43 miliard dolarů ročně. Umělci však dostanou jen 12 % z těchto peněz, z nichž většina jde zprostředkovatelům, včetně nahrávacích společností, manažerů a streamovacím službám jako Spotify, Apple Music a Soundcloud. Používání smart kontraktů umožní vyplácet autorské honoráře přímo tvůrcům, čímž se obejdou zprostředkovatelé.

Zavedení mikroplateb

Po umístění obsahu na blockchain lze sledovat každé jeho použití. To umožní vytvoření adaptabilních a transparentních metod oceňování v reálném čase. Smart kontrakty lze použít také k implementaci automatizovaných mikroplateb mezi spotřebiteli a tvůrci obsahu.

Distribuce obsahu

Tvůrci obsahu mohou využít blockchain k automatizaci mnoha administrativních úkolů souvisejících se smlouvami, licencemi a platbami. Tímto způsobem technologie Web 3.0 umožní umělcům a tvůrcům distribuovat svá díla přímo od jednoho uživatele ke druhému bez potřeby drahých zprostředkovatelů.

Správa licenčních poplatků

Tvůrci obsahu mohou nahrávat originální díla na blockchain platformy, samostatně publikovat, spravovat distribuci a kontrolovat možnosti udělování licencí. Licenční poplatky za každý obsah mohou být zahrnuty ve smart kontraktu a platby mohou být vyplaceny tvůrci při každém použití.

Shrnutí

Technologie blockchain již dala světu bezprecedentní obsah. Dalším cílem je pomoci jeho tvůrcům zbavit se omezení byrokracie a konzervativních společností, které se vyhýbají riziku. Tokenizace kreativity může znamenat velký rozdíl. S nezaměnitelnými tokeny (NFT) umělci a tvůrci opět získají kontrolu nad svými výtvory a tím, jak a kde se používají. Je také třeba více objasnit regulační stránku tohoto segmentu. Koneckonců, s rostoucí popularitou technologie blockchain by regulátoři mohli zavést přísná pravidla, jež by podkopala koncept decentralizace, který je základem celého odvětví kryptoměn.

zdroj: oKrypte.sk

Další novinky

Blockchain Solana přišel o dva velké projekty: DeGods a y00ts

Zájem o NFT Donalda Trumpa prudce klesl

Propojení projektů Ready Player Me a Bullieverse

K čemu slouží jednotlivá NFT v Big Time?

Donald Trump je fanouškem NFT umění

Zahrajte si Battleverse za 6 USD!

5 filmů o kryptoměnách, které se vyplatí zhlédnout

Náš analytik si zahrál hru League of Kingdoms

BMW využije blockchain ke zlepšení svého obchodního modelu

Mastercard spolupracuje s Polygonem. Cíl? Revoluce na hudebním trhu

Diskuze Žádné komentáře

Napsat komentář