Přihlásit se
Přidej se k nám
« »

Obsah

1. DEX - Decentralizovaná burza

Decentralizované burzy (DEX) slouží k obchodování bez potřeby třetích stran. Jedná se o nejbezpečnější obchodování v krypto světě, protože vaše kryptoměny zůstávají na vaší peněžence. Oproti centralizovaným burzám (CEX) nehrozí, že jejich bankrotem nebo regulací přijdete o své kryptoměny. Potom vás nemůže zaskočit, když vaše burza nečekaně zavede KYC (Know Your Customer) a omezí nebo úplně zakáže vaše výběry.

DEX burzy si můžete představit jako spojení jednoduché aplikace a protokolů na blockchainu. Primární funkcí těchto programů je uzavírat decentralizované obchody mezi dvěma stranami. DEX funguje následujícím způsobem:

Připojíte svoji peněženku a nastavíte směnu tokenů. Program najde protistranu a prostřednictvím vaší peněženky vás poté požádá o schválení směnného kurzu a provedení transakce. Po vašem schválení se transakce odešle k zápisu na blockchain. Při hladkém průběhu se do pár vteřin až minut vaše transakce na blockchain zapíše. Tím se stává platnou a nevratnou.

Poplatky na síti Ethereum jsou v porovnání s ostatními blockchainy nejdražší. Pohybují se v řádech několika jednotek až desítek USD. Záleží na poptávce po zapisování transakcí.

DEX burz existuje celá řada, a to na každém blockchainu. Dvě nejznámější na síti Ethereum jsou Uniswap a Sushi.

Výhody:

  • Jen vy máte přístup k vašim kryptoměnám.
  • Máte na výběr obrovskou škálu kryptoměn.
  • Anonymita / bez KYC (Know Your Customer).
  • Nižší poplatky oproti CEX při velkých transakcích (100 000 Kč a více)

Nevýhody:

  • Vysoké poplatky při malých transakcích.
  • Větší spillage (okamžitý rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou).
  • Obtížněji se zjišťuje hloubka trhu / riziko směny za nevýhodné ceny, především u málo likvidních tokenů.

Zajímavost:

Na Sushi můžete zadávat Limit Order, převádět i směňovat tokeny z jednoho blockchainu na druhý, a dokonce lze i stakovat SUSHI tokeny a získat tak malou část profitu této DEX.

2. Decentralizované půjčky

Kdekoliv, kdykoliv a komukoliv. Takto znějí podmínky k získání decentralizované půjčky. O schválení nerozhoduje bankéř, ale protokol. Všichni jsou si rovni, ale také nelze počítat s lidským přístupem. O půjčku žádáte na decentralizované aplikaci s napojenou peněženkou.

V principu tyto půjčky fungují tak, že do protokolu vkládáte své kryptoměny jako finanční pojistku (kolaterál).  Např. vložíte ETH v hodnotě 1 000 USD. Protokol stanoví “maximální hodnotu dluhu”. Ta se může lišit, ale zpravidla jsou to ⅔ z vypůjčené částky. Takže když si půjčíte 200 USD, je vše v pořádku a dluh vám roste podle smluveného úroku.

Pokud nepůjdou věci podle plánu a vašich 1 000 USD ztratí 70 % hodnoty, tak vám zůstává v protokolu 300 USD. To je hranice, kdy vaše vložené kryptoměny (kolaterál) budou nenávratně tzv. zlikvidovány. Váš dluh totiž dosáhl ⅔ hodnoty kolaterálu. To znamená, že veškeré vámi vložené kryptoměny do protokolu budou využity na likvidační poplatek a samotné vyrovnání dluhu. Likvidační poplatek bývá 10 % z původní částky. Takže protokol si od vás vezme 200 USD na splacení původního dluhu a 100 USD jako poplatek. Této situaci se dá vyhnout navýšením hodnoty kolaterálu v protokolu.

Půjčky bývají vhodné v čase, kdy lidé nechtějí prodávat své kryptoměny, ale nutně potřebují další. Tyto půjčky používají i velké společnosti.

Na běžné kryptoměny může být úrok 2 až 8 % ročně. U stablecoinů to může být 10 až 12 %. Také je možnost využít flexibilního (krátkodobého) úroku. Ten se může i nemusí výrazně lišit, a to na obě strany. Procenta na flexibilním úroku se mění podle stavu nabídky a poptávky na trhu půjček. 

Nejznámější protokoly na decentralizované půjčky jsou MakerDAOAAVE a Compound. Před jejich použitím je nutné si toto téma prostudovat.

Výhody:

  • Kdekoliv, kdykoliv a komukoliv.
  • Rychlost půjčky.
  • Žádné záznamy do rejstříku.

Nevýhody:

  • Uzamčení vašich finančních prostředků (kolaterálu).
  • Riziko likvidace.
  • Hodnota vašeho kolaterálu se neustále mění.
  • Spoléháte na kybernetické zabezpečení protokolu.

Zajímavost:

V případě vysokých impulzivních pohybů nahoru nebo dolů dochází k likvidaci půjčených kryptoměn. Nejčastěji to poznáte formací svíček, která připomíná parabolu nebo obrovský knot do míst, kde ani nemáte šanci stihnout nakoupit nebo prodat. Tyto likvidace se týkají pákových obchodů a půjčených kryptoměn z protokolů, o nichž zde píšeme.

3. Decentralizovaný portfolio management

Automatizovaný portfolio manažer je typ decentralizované aplikace, která vám bude udržovat vyvážené portfolio. Jediné, co potřebujete, je napojit svoji peněženku a založit si buď vlastní portfolio nebo se přidat k již vytvořenému portfoliu. Vložíte do tohoto poolu své kryptoměny a získáte LP (liquidity pool) token jako důkaz o vlastnictví a také část profitu z trading fees.

Představte si tento balancující protokol jako portfolio košík, ve kterém máte např. tři kryptoměny v následujícím podílu na celkové hodnotě: ⅓ ETH, ⅓ UNI a ⅓ MKR. Toto portfolio jste si naplánovali, rozumíte mu a chcete ho v rámci své strategie udržovat vyvážené ve zvoleném poměru.

Jelikož se ceny na trzích neustále mění, je takový úkol skoro až nepředstavitelný. Takže když např. ETH začne rapidně růst a zbytek trhu nechá za sebou, může najednou vaše portfolio vypadat následovně: ½ ETH, ¼ UNI a ¼ MKR (poměry k celkové hodnotě). V ten moment byste měli odprodat část ETH a nakoupit část UNI a MKR. Přesně tento úkol můžete automatizovat. Pomoci vám může portfolio balancující protokol. Ten vám bude automaticky přelévat vaše kryptoměny v portfoliu mezi trhy tak, aby vaše portfolio zůstalo ve vámi nastaveném poměru.

To se hodí v případě snižování rizik z držení i vysoce rizikových kryptoměn. Nebo pokud vaše investiční strategie spoléhá na růst určitého oboru, ale vy nevíte, které projekty budou nejúspěšnější. Určitě si již dokážete představit i jiná vhodná řešení, jež by se vám hodila.

Nejznámější protokol na decentralizované vyvažování portfolia je Balancer. Před jeho použitím je nutné si toto téma prostudovat.

Výhody:

  • Automatizovaný portfolio management.
  • Decentralizované řešení.
  • Zisk z poskytování likvidity.

Nevýhody:

  • Své kryptoměny odevzdáváte do protokolu.
  • Koncept dočasných ztrát.
  • Spoléháte na kybernetické zabezpečení protokolu.

Zajímavost:

Poskytnutím kryptoměn do protokolu se stáváte poskytovatelem likvidity. Vaše kryptoměny tak slouží jako finanční polštář pro hladší uzavírání obchodů na vámi vybrané aplikaci (burze). Za to jste odměňováni částí zisků.

Novinky z kryptosvěta

Japonská železniční společnost vydává NFT suvenýry

Moonbirds a Spotify vydávají limitovaný NFT playlist

NFT platforma Vibe vybrala 4 miliony USD v prvním kole financování

Animoca Brands se spojila s ONE Championship za účelem vytvořit hru

Společnost LG podává patentovanou přihlášku na NFT TV

Mines of Dalarnia slaví rok od spuštění mainnet verze hry

Jak reagují burzy kryptoměn na přetížení bitcoinové sítě?

Herní veterán Mike Seavers je novým technickým ředitelem Yuga Labs

Blockchain Sui přivítá prvních 13 her

Nástroj pro tvorbu digitálního umění Generative Art Maker