DAO je forma organizace, která dává uživatelům zcela nové možnosti, pokud jde o řízení struktur společnosti nebo sdružení. Příznivci DAO dokonce tvrdí, že radikálně změní způsob, jakým podnikáte.
Tyto decentralizované autonomní organizace nemají korporátní sídla a nahrazují tradiční hierarchii plochými distribuovanými strukturami. Spravují je držitelé kryptoměn a spoléhají se na pravidla, která se na blockchainu automaticky vynucují prostřednictvím inteligentních smluv. Členové takových organizací používají tokeny řízení k hlasování a přijímání rozhodnutí.
Vitalik Buterin začal s myšlenkou DAO v roce 2013. Ethereum ve svém whitepaperu popsalo potenciální možnosti takového řešení, původně nazývaného Decentralized Autonomous Corporation (DAC). O tři roky později, v roce 2016, byla založena první organizace založená na blockchainu – DAO. Projekt byl postaven na síti Ethereum společností Slock.it. DAO mělo být platformou pro VC, které mají zájem investovat do krypto projektů. Předpokladem konceptu byla myšlenka, že každý držitel DAO tokenu bude moci hlasovat o udělení finančních prostředků pro projekty. Projekt DAO získal až 12,7 milionu ETH, což v té době mělo hodnotu kolem 150 milionů dolarů.
DAO se však nikdy nerozjelo. 17. června 2016 se hackerům podařilo použít několik nesprávných řádků kódu, které umožnily převést 3,6 milionu ETH v hodnotě 70 milionů dolarů. Naštěstí byly prostředky na ChildDAO a nemohly být převedeny 28 dní. To poskytlo Ethereum komunitě čas na vyřešení problému. Tehdy padlo rozhodnutí vytvořit hard fork řetězec, nyní známý jako Ethereum, a zbavit se starého blockchainu, Ethereum Classic. Během této události vývojáři přepsali kód, aby se hack už nikdy neopakoval.
Vývoj DAO pokračoval, ale už nebyl středem pozornosti. Projekty jako DAOstack a DAOhaus se naučily klíčové lekce z původního DAO a nyní budují a provozují decentralizované organizace pro některé z největších protokolů DeFi. Decentralizovaný finanční boom v roce 2020 přinesl novou vlnu zájmu o DAO, která byla základem mnoha předních projektů.
Stejně jako se některé kryptoměny snaží nahradit fiat měny nebo tradiční třídy aktiv, DAO nabízejí alternativu k tradičním obchodním strukturám. Některé DAO automaticky prosazují rozhodnutí, jiné činí konečné kroky ze strany přispěvatelů nebo placených členů týmu.
Komunita soustředěná kolem konkrétní autonomní organizace může přizpůsobit DAO a naprogramovat jej podle vlastních cílů. Kód DAO je vytvořen ve formě inteligentních smluv, které poskytují určitý druh mechanismu řízení. Vliv hlasování člena se může zvýšit například v závislosti na částce přispěné na projekt. DAO využívá sílu technologie blockchain k vytvoření organizace, kde je kontrola rozdělena mezi účastníky, není postavena na hierarchii shora dolů. DAO lze považovat za autonomní stroj. Úkol, který má provádět, je určen předem napsanými smart kontrakty.
Podívejme se blíže na výhody DAO ve způsobu řízení, jakož i na nevýhody takového řešení.
DAO zaznamenaly v posledních letech velký nárůst zájmu. Na technických inovacích, vylepšeních řídících mechanismů a hlasovacích řešeních pracovaly stovky vývojářů. Decentralizované autonomní organizace jsou aktivní zejména v kreativním průmyslu a organizace vytvářejí bezhlavé módní značky či filmové komunity. V mnoha případech si však tyto kreativní DAO zachovávají prvek centralizace. Například zatímco produkční společnost Decentralized Pictures umožňuje držitelům tokenů hlasovat o užším výběru filmových projektů, aby získali finanční prostředky, konečné rozhodnutí o tom, který projekt získá cenu, činí porota.
Jedním ze zajímavých polských projektů je Candao, jehož tým má ambici vybudovat globální sociální síť založenou na DAO. Jeho poznávacím znakem mají být výhody přiznané tvůrcům díky mechanismu hlasování.
V posledních letech se rozjela i vlna investičních DAO, ve kterých držitelé tokenů hlasují o tom, do kterých projektů bude jejich komunita investovat. Některé z nich, jako například NeptuneDAO, se zaměřují na poskytování konvenčního financování rizikovým kapitálem pro Web 3.0 projekty. Jiné jsou takzvané sběratelské DAO, které se zaměřují na získávání aktiv vysoké hodnoty včetně NFT. Snad nejznámějším příkladem je PleasrDAO, organizace vytvořená NFT umělcem pplpleasr. Komunita nashromáždila sbírku NFT a skutečných předmětů v hodnotě několika milionů dolarů. Kromě jiných, PleasrDAO vlastní první NFT Edwarda Snowdena a jedinou kopii alba Wu-Tang Clan, Once Upon a Time in Shaolin.
V březnu 2021 skupina 54 cizinců, kteří se setkali na serveru Discord, založila BeetsDAO. Shromáždili 300 ETH (v té době více než 500 000 dolarů) na nákup EulerBeats NFT na aukci OpenSea. Skupina si nadále drží silnou pozici jako komunita uměleckých investorů.
Koncem roku 2021 se sběratelské DAO shromáždilo na aukci prvního vydání tisku americké ústavy. ConstitutionDAO získalo 45 milionů dolarů, ale vítěznou nabídku učinil generální ředitel Citadely Ken Griffin. To, co se stalo poté, poukázalo na jeden problém s decentralizovaným řízením. Projekt, který byl vytvořen s jedním konkrétním cílem a narazil na odpor, musí řešit, co dělat, pokud se to nepodaří. Nakonec se ConstitutionDAO rozhodla vypnout a vrátit finanční prostředky přispěvatelům. Gas Fee společnosti Ethereum však znamenaly, že náhrady by v některých případech nedosáhly výše příspěvku. Byl to tedy křest ohněm pro mnoho lidí, kteří se přihlásili do DAO poprvé.
Nedávno se DAO posunuly nad rámec nákupu digitálního umění nebo vytváření online návrhů, aby řešily širší globální problémy. UkraineDAO, kterou založili členové ruské punkové kapely Pussy Riot, vybrala 1,7 milionu dolarů na humanitární pomoc Ukrajině, která už tři měsíce bojuje s ruskou invazí.
Jednou z výzev, kterým čelí začínající DAO i firmy, které se plánují stát DAO, je regulační složitost kolem jejich zákonnosti – potenciálně silná překážka univerzální užitečnosti. Přestože neexistuje žádný zákon, který by zakazoval komukoli shromáždit se online s ostatními, aby dokončili projekt, věci jsou složité, když jde o peníze. Některé DAO vyžadují připojení v reálném světě. Potřebujete například bankovní účty nebo fyzická aktiva, která fungují mimo internetový prostor.
V tomto směru se Wyoming stal světovým lídrem v právním uznání DAO. V březnu 2021 zákonodárci schválili zákon, který umožňuje DAO oficiálně zaregistrovat v jejich státě. Zákon přiznává DAO stejné výsady a povinnosti jako společnosti s ručením omezeným. Po vstupu zákona v platnost dne 1. července 2021 se americký CryptoFed, DAO s posláním zavést nový měnový systém, stal prvním právně uznaným DAO ve Spojených státech. Ne všechno však šlo hladce. V listopadu 2021 SEC pozastavila registraci nativních tokenů CryptoFed. Výbor uvedl, že organizace poskytla potenciálním investorům „zavádějící informace“.
Naštěstí do světa DAO pomalu vstupuje také domácí politika USA. Andrew Yang, bývalý kandidát na prezidenta USA a starosta New Yorku, vytvořil Lobby3 DAO. Jeho účelem je „ukázat lidem výhody decentralizovaných technologií“ v reálném světě.
DAO se někdy označují jako skupinové chaty v peněžence, ale to rozhodně ubírá na škále popularity. Podle DeepDAO, platformy, která sleduje analýzu DAO ve všech sítích, obsahují trezory DAO v současnosti celkem přibližně 10 miliard USD.
Začne DAO měnit způsob, jakým společnosti fungují a získávají peníze? Členem takové organizace se teoreticky může stát kdokoli, odevzdat svůj hlas a ovlivnit budoucnost podniku. Nadšenci věří, že technologie stojící za DAO se bude nadále vyvíjet. Mezi současné trendy patří anonymita, progresivní decentralizace a lepší motivace k účasti na tomto obchodním modelu.
Některé společnosti se rozhodnou transformovat tradiční strukturu na DAO. Příkladem je ShapeShift, který od března 2022 nemá vyšší management. Stále existují nové ambiciózní iniciativy DAO, jejichž akce sledují konkrétní cíle. FriesDAO se snaží koupit franšízové rychlé občerstvení. Do jeho řad patří Kory Spiroff, bývalý viceprezident Domino’s Pizza. Některé DAO mají cíle, které doslova přesahují náš svět – MoonDAO chce některé své členy poslat do vesmíru.
Je možné, že brzy budeme svědky vytvoření DAO prakticky pro každý účel. Tato moderní organizační struktura snižuje zbytečnou byrokracii a pomáhá lidem snadno se sjednotit se společnou vizí.
zdroj: beincrypto.com, wiki, blockchain.news, koláž oKrypte, oKrypte.sk