Whitelist představuje mechanismus, umožňující konkrétním lidem, institucím nebo počítačovým programům přednostní přístup k určité službě, privilegiu nebo nějaké informaci. Obecně tedy whitelist předem něco povoluje. Jedná se o opak blacklistu, který předem něco zakazuje.
V reálném životě se setkáváme s whitelistem například při přihlašování k odběru newsletterů a dalších hromadných emailů od různých společností. Dáváme tak souhlas s jejich přijímáním. Emailové adresy společností jsou pak uloženy do našeho whitelistu a nemůže se stát, že by příchozí zprávy byly označeny jako spam. Pojem whitelist má však i jiný význam. Časté je také jeho využití při připojení prostřednictvím LAN, firewallů nebo v rámci funkce adblockerů na internetu. Ve světe kryptoměn se whitelist váže buď k Initial coin offering (ICO) eventům, nebo k seznamu povolených adres pro výběr kryptoměn.
Initial coin offering je jednou z forem financování firem či projektů za pomocí kryptoměn. Většinou se jedná o veřejné projekty, které jsou financovány za pomocí crowdfundingu. Autoři ICO na sociálních sítích či jiných kanálech obvykle zveřejní svoji nabídku, tedy možnost zakoupit jejich tokeny či Non fungible tokeny (NFT), pro určitý počet lidí. Přeje-li si společnost prodat např. 100 tokenů 100 lidem, musí je nějakým způsobem identifikovat a určit jejich limit nákupu, pokud mají zájem o více než 1 token. Učinit tak mohou právě prostřednictvím whitelistu, s jehož pomocí vyzvou všechny zájemce k poskytnutí adres jejich kryptopeněženek, potažmo jejich osobních údajů. Konkrétní společnost pak osoby, kterým je umožněn přístup k těmto informacím, zapíše do svého whitelistu. Ti si pak mohou následně zakoupit token.
V kryptosvětě může whitelist také představovat seznam kryptoadres, které konkrétní uživatelé považují za bezpečné. Služby používající whitelist (např. burzy jako Coinbase nebo Binance) nám následně umožní vybrat prostředky z účtů pouze na adresy, které jsme dopředu schválili a zařadili do osobního whitelistu. Jedná se tak o druh ochrany před útoky hackerů.
zdroje: coinmarketcap.com, academy.binance.com, www.quora.com